Kopalnia „Siersza” w 2018 r. może wznowić wydobycie

PAP
opublikowano: 25-11-2014, 14:04

W 2018 r. może zostać wznowione wydobycie węgla kamiennego w zlikwidowanej kilkanaście lat temu Kopalni Węgla Kamiennego "Siersza" w Trzebini (Małopolskie). Prace związane z przywróceniem zakładu prowadzi rodzima spółka KWK Siersza z woj. świętokrzyskiego.

Jak poinformował PAP we wtorek Jerzy Markowski, autor projektu reaktywacji sierszańskiej kopalni, inwestor wykupił już część terenów po dawnej kopalni, na której znajdują się niezbędne elementy infrastruktury m.in. jedyny szyb i pochylnia łącząca wyrobiska podziemne z pobliską elektrownią „Siersza”.

Obecnie trwają prace związane z tworzeniem dokumentacji koncesyjnej i projektowej, która jest niezbędna dla wznowienia wydobycia węgla w złożu. W tym samym czasie Rada Miasta Trzebini uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru po byłej kopalni, zawierający zapis, który umożliwia na tym terenie ponowne prowadzenie działalności górniczej.

„Spodziewamy się, że koncesja wydobywcza od ministra środowiska może zostać wydana w przyszłym roku” - zapowiedział Markowski. Według niego wtedy inwestor będzie mógł przystąpić do robót górniczych, które pozwolą na uruchomienie kopalni około 2018 r.

„Kopalnia Siersza posiada zasoby sięgające 250 mln ton węgla energetycznego, stosunkowo słabej jakości, który był wykorzystywany w sąsiedniej elektrowni Siersza. Obecnie tego typu węgiel jest w większości importowany do Polski z różnych części świata” - zaznaczył.

Markowski dodał, że sierszańskie złoża zalegają na poziomie 300-350 metrów, czyli stosunkowo płytko, jak na warunki polskie. Ich wydobycie miałoby się odbywać tradycyjną metodą ścianową.

Według szacunków projektanta kopalnia będzie wydobywać ponad 1,5 mln ton węgla rocznie przez okres około 50 lat z przeznaczeniem dla krajowej energetyki. Zatrudnienie znajdzie w niej 800-900 osób. Wartość inwestycji wyniesie około 150 mln euro.

Jak podkreślił Markowski, przedsięwzięcie posiada duże wsparcie ze strony władz Trzebini oraz lokalnej społeczności, którym zależy na odrodzeniu górniczych tradycji tej gminy oraz stworzeniu nowych miejsc pracy w przemyśle wydobywczym.

Burmistrz Trzebini Stanisław Szczurek zadeklarował wsparcie dla realizacji projektu, by maksymalnie skrócić termin ponownego uruchomienia kopalni.

Władze miasta zaznaczają, że Trzebinia to gmina z dużymi tradycjami górniczymi, jest tam więc duże poparcie i sentyment wśród mieszkańców dla tej gałęzi przemysłu wydobywczego. W mieście tym od połowy XIX wieku funkcjonowała Kopalnia Węgla Kamiennego "Siersza", która została zamknięta w 2001 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane