Koparka bitcoinów bez podatkowych korzyści

  • PAP
opublikowano: 31-05-2019, 07:15

Handlujący wirtualną walutą nie odliczą od przychodu wydatków na zakup specjalistycznego sprzętu do jej „wydobywania”, informuje w piątek "Rzeczpospolita.

"Rz" przypomina, że od 1 stycznia zmieniły się zasady opodatkowania kryptowaluty. Według gazety okazuje się, że są niekorzystne dla tych, którzy zainwestowali w koparki do ich wydobywania i płacą większe rachunki za prąd. Fiskus nie zgadza się na rozliczanie takich kosztów.

"To duże wydatki, koparka z reguły kosztuje kilkanaście tysięcy zł, sprzęt najnowszej generacji nawet powyżej 20 tys. zł. A bez niej nie da się na poważnie inwestować w wirtualną walutę" - powiedział "Rz" sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin Jacek Walewski. "Wydobywanie kryptowalut powoduje też większe, nawet dziesięciokrotnie, zużycie prądu. Jeśli inwestor tego nie odliczy, musi zapłacić podatek" - dodał.

Z nowych przepisów wynika, że osoby handlujące wirtualną walutą wykazują przychód z kapitałów pieniężnych. Po odliczeniu kosztów zapłacą od dochodu 19-proc. podatek.

"Nowe regulacje stanowią, że podatkowym kosztem są wydatki poniesione bezpośrednio na nabycie wirtualnej waluty oraz związane z jej zbyciem (w tym na rzecz giełd i kantorów, w których obraca się kryptowalutami)" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Fiskus twierdzi, że wydatkami bezpośrednio związanymi z nabyciem waluty są jedynie cena zakupu oraz prowizje pośredników. Zapłata za koparkę to koszt pośredni. Podobnie jak zwiększone opłaty za energię elektryczną. Takie wydatki nie pomniejszą więc przychodu - wyjaśnia gazeta.

Przed 2019 r. przepisy nie określały zasad rozliczania bitcoinów. Zgodnie z interpretacjami i orzecznictwem osoby obracające kryptowalutą uzyskiwały przychody z praw majątkowych. Inwestorzy działający z większym rozmachem, w sposób zorganizowany i profesjonalny, rozliczali się tak jak przedsiębiorcy. W obu przypadkach mogli odliczać wydatki za prąd i koparki.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy