Kopex chce budować zakład wzbogacania

Maria Trepińska
opublikowano: 20-11-2000, 00:00

KOPEX CHCE BUDOWAĆ ZAKŁAD WZBOGACANIA

Spółka czeka z rozpoczęciem inwestycji na powołanie koncernów węglowych

Zarząd katowickiego Kopexu zamierza zaangażować się kapitałowo w budowę zakładu wzbogacania węgla. Inwestycja ma wzmocnić pozycję firmy i kosztować 20-30 mln zł. Decyzja w tej sprawie zapadnie po 10 grudnia.

Spółka Kopex z Katowic ma zamiar wyjść poza działalność handlową i zaangażować się finansowo w budowę zakładu wzbogacania węgla. Ma on poprawić pozycję rynkową spółki i zwiększyć jej przychody. Zdaniem Krzysztofa Pytla, prezesa Kopexu, z podjęciem decyzji firma musi jednak poczekać do czasu powołania trzech koncernów węglowych.

— Zgodnie z zapowiedziami resortu gospodarki trzy koncerny węglowe rozpoczną działalność 10 grudnia. Wobec tego czekamy na powołanie nowych zarządów. Przygotowaliśmy już projekt budowy zakładu wzbogacania węgla na terenie kopalni Ziemowit w Lędzinach, obecnie należącej do Nadwiślańskiej Spółki Węglowej, ale planowane zmiany organizacyjne w górnictwie spowodowały poślizg w realizacji naszej inwestycji — wyjaśnia Krzysztof Pytel, prezes Kopexu.

Szukanie możliwości

Wobec zmieniającej się sytuacji na rynku, zarząd giełdowej spółki zdecydował się na prowadzenie działalności produkcyjnej. Jeszcze nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa zakładu wzbogacania węgla. Według prezesa Pytla taka inwestycja może wzmocnić w przyszłości pozycję firmy. Jej przewidywany koszt oszacowano na 20-30 mln zł, a czas realizacji od 6 do 9 miesięcy.

— Zakład będzie produkował węgiel lepszej jakości, dzięki temu uzyskiwalibyśmy wyższe ceny zbytu — dodaje Krzysztof Pytel.

Rynek się kurczy

Katowicki Kopex to typowa firma handlowa, która pośredniczy głównie w sprzedaży węgla oraz maszyn i urządzeń górniczych na rynki zagraniczne. Zmieniająca się sytuacja w branży spowodowała, że śląska spółka prawie już nie eksportuje polskich maszyn. Kopex ma podpisany tylko jeden kontrakt wartości 24 mln USD (108 mln zł) na dostawy urządzeń do Rumunii. Zarząd spółki liczy, że jeszcze w 2000 roku rozpocznie się jego realizacja. Na razie musi poczekać na gwarancje kontraktowe, które ma wystawić rumuński rząd.

Również w tym roku firma utraciła około 30 proc. rynku w eksporcie węgla, który przejął katowicki Węglokoks. W 1999 r. Kopex sprzedał za granicą około 1 mln ton węgla, podczas gdy w tym roku tylko 300 tys. ton. Firma wypadła także z niemieckiego rynku usług budowlanych. W połowie 2000 r. zachodni kontrahent zerwał wieloletni kontrakt z Kopexem na świadczenie usług specjalistycznych w likwidowanych kopalniach węgla kamiennego w Niemczech.

Porządkowanie aktywów

Spadek przychodów, wynikający z utraty rynków, Kopex częściowo rekompensuje wpływami ze sprzedaży aktywów. Zgodnie z przyjętą przez zarząd strategią działania na lata 2000-2002, firma planuje sprzedaż mniejszościowych udziałów w spółkach. Pod koniec września 2000 r. katowicka firma sprzedała 44 proc. udziałów w spółce Kopex Investment. W planach ma również zbycie 10 proc. akcji Górnośląskiego Banku Gospodarczego oraz 9,1 proc. akcji Domu Maklerskiego Elimar. Zamierza także sfinalizować sprzedaż 9 proc. udziałów w spółce Elektrim India.

Spółka na koniec 2000 roku zamierza wykazać zysk netto na poziomie 5,3 mln zł, przy przychodach 320 mln zł. Kopex zatrudnia obecnie 206 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kopex chce budować zakład wzbogacania