Kopex - jak Famur - chce wyjąć z giełdy 300 mln zł

Maria Trepińska
opublikowano: 17-07-2006, 00:00

Na dobre ruszył wyścig po kapitał z giełdy. Famur ogłosił, że chce zdobyć 300 mln zł. Takiego samego wyzwania podejmie się Kopex.

Najbliższe miesiące będą bardzo gorące dla dwóch największych graczy z branży górniczej: giełdowego Kopeksu i spółki Famur, którzy szykują się na warszawski parkiet. Zarząd tej drugiej firmy wcześniej poinformował, że zamierza z parkietu uzyskać około 300 mln zł. Podobne plany ma Kopex.

— Przygotowujemy nową, rzędu 300 mln zł, emisję akcji dla inwestorów — ujawnia Leszek Jędrzejewski, członek rady nadzorczej i jeden z właścicieli Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych (ZZM), które kontrolują w ponad 65 proc. Kopex.

Plany emisji Kopeksu nie zaskakują, ponieważ wcześniej spółka o tym informowała. Natomiast kwota emisji pojawia się po raz pierwszy.

— Przygotujemy prospekt emisyjny. Liczymy, że do końca sierpnia zostaną przyjęte sprawozdania finansowe grupy Kopex oraz podjęta zostanie uchwała o podwyższeniu kapitału — wyjaśnia Krzysztof Jędrzejewski, drugi współwłaściciel ZZM, zarazem dyrektor ds. finansowych i inwestycji.

Spółka planuje emisję akcji serii B i C. Pierwsze będą adresowane do ZZM, a drugie, rzędu 300 mln zł, do inwestorów giełdowych.

— Akcje serii B w podwyższonym kapitale obejmiemy, wnosząc aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czyli ZZM — mówi Krzysztof Jędrzejewski.

W ten sposób zostanie wzmocniony Kopex, który przekształci się z firmy typowo handlowej w produkcyjno-handlową.

Czy nowa emisja zmieni strukturę akcjonariatu Kopeksu?

— Nie. Nadal zachowamy pakiet ponad 65 proc. akcji spółki — mówi Leszek Jędrzejewski.

Panowie Jędrzejewscy nie planują także zakupu 10 proc. akcji Kopeksu od skarbu państwa. Środki uzyskane z nowej emisji akcji zamierzają przeznaczyć m.in. w akwizycje. Na celowniku jest m.in. katowicki Remag, pozostający w gestii wojewody śląskiego. Część pieniędzy pójdzie na inwestycje. Spółki z grupy ciągle się modernizują.

— Dążymy do tego, aby kompleksowo oferować maszyny i urządzenia górnicze dla kopalni w kraju i za granicą — wyjaśnia Marian Kostempski, prezes ZZM.

W ubiegłym roku ZZM wypracowały 40 mln zł zysku netto, przy przychodach 248 mln zł. Z kolei Kopex zanotował odpowiednio 19,5 mln zł i 586 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu