Koralowa dla tych, co nie lubią gwaru miasta

AZA
opublikowano: 29-06-2010, 00:00

Razem z firmą Home Broker oceniamy inwestycje. Dziś Koralowa Park, którą w Szczecinie buduje spółka Widok 6.

Razem z firmą Home Broker oceniamy inwestycje. Dziś Koralowa Park, którą w Szczecinie buduje spółka Widok 6.

Jakie są atuty i wady nowych inwestycji? Czy standard odpowiada cenie? Odpowiedź na to pytanie ułatwia ranking inwestycji przygotowywany co tydzień specjalnie dla "Pulsu Biznesu" przez Home Broker.

W tym tygodniu oceniamy inwestycję Koralowa Park zbudowaną przez szczecińską firmę Widok 6. Powstaje ona w dzielnicy Bezrzecze na obrzeżach Szczecina. Jest oddalone o 6,5 km od centrum.

Trzykondygnacyjny budynek mieści 58 mieszkań o powierzchni od 36 do 99 m kw. Mieszkania są gotowe do odbioru i mają założone księgi wieczyste. W rankingu Home Broker osiedle uzyskało wskaźnik użyteczności inwestycji w wysokości 55,4 proc. Złożyły się na to bardzo dobre oceny bezpieczeństwa inwestycji, jej otoczenia i lokalizacji. W kategorii "kryteria prawne" Koralowa Park osiągnęła aż 80 proc. maksymalnej liczby punktów. Atutem jest doświadczenie dewelopera, a także akt własności gruntu.

W kategorii "otoczenie inwestycji" budynek uzyskał 6 pkt., czyli 60 proc. oceny możliwej do uzyskania. Zdaniem Home Broker plusem jest lokalizacja garażu w budynku, obecność terenów zielonych, placu zabaw i klubu fitness na terenie inwestycji.

Budynek znajduje się z dala od arterii komunikacyjnych, w pobliżu lasu. Nie brakuje mu jednak sklepów, szkoły i dostępu do transportu publicznego.

Najmniej punktów budynek uzyskał za standard wykończenia — tylko 4 , czyli 24 proc. tego, co było do zdobycia. W tej kategorii zaletą jest ogrodzenie i ochrona z recepcją i monitoringiem. Na plus przemawia też użycie cegły do budowy ścian. Za minus można uznać małą liczbę komórek lokatorskich i brak balkonów w kilku mieszkaniach.

Cały ranking i punktacja inwestycji znajduje się na naszej stronie: www.pb.pl

Tak powstaje ranking

- Mieszkania oceniane są w czterech kategoriach, za które są przyznawane punkty: kryteria prawne i bezpieczeństwo inwestycji, otoczenie inwestycji, standard budynku i wykończenia, lokalizacja. Odrębną kategorią jest cena metra kwadratowego, która zestawiona jest z średnią ceną mkw. dla dzielnicy, w której zlokalizowana jest inwestycja, i średnią ceną mkw. dla miasta, w której się znajduje. Jak powstaje końcowy wynik? Home Broker dzieli sumę punktów przez maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w każdej kategorii i w ten sposób otrzymuje liczbę, którą nazywa wskaźnikiem użyteczności inwestycji.

Mocne strony

- mieszkania są oddane do użytkowania i mają własne księgi wieczyste

-fitness w budynku

- plac zabaw i teren rekreacyjny

-garaż w budynku

- niskie natężenie hałasu

- dobra infrastruktura

-atrakcyjna cena

- mała liczba mieszkań w budynku

Punktacja

Cecha inwestycji Wynik Wartość Wynik zważony maksymalna (w proc.)

Bezpieczeństwo inwestycji /aspekty prawne 14,4 18 80,0

Obszar inwestycji 6 10 60,0

Standard 4 17 23,5

Lokalizacja 18 31,5 57,1

Suma 42,4 76,5 55,4

Cena 10 16 62,5

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu