Korea Płn odrzuca rezolucję RB ONZ

Polska Agencja Prasowa SA
16-07-2006, 11:33

Ambasador Korei Płn. przy ONZ Pak Gil Yon oznajmił w sobotę, że Phenian "całkowicie odrzuca" przyjętą krótko wcześniej rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiającą koreańskie próby rakietowe.

Ambasador Korei Płn. przy ONZ Pak Gil Yon oznajmił w sobotę, że Phenian "całkowicie odrzuca" przyjętą krótko wcześniej rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiającą koreańskie próby rakietowe.

Rezolucja ma "nikczemny cel", jakim jest izolowanie rządu w Phenianie i wywieranie nań presji - oświadczył ambasador. Jak dodał, rozwijanie broni rakietowej przez Koreę jest kluczowe dla "utrzymania równowagi sił oraz zachowania pokoju i stabilności w Azji Północno-Wschodniej".

Gdyby nie podejmowany przez Północną Koreę wysiłek wzmocnienia jej sił obronnych, Stany Zjednoczone "zaatakowałyby ją niejednokrotnie" - dodał dyplomata. Skrytykował również USA za sankcje ekonomiczne, które te nałożyły na Koreę w związku z procederem prania brudnych pieniędzy przez ten kraj.

W rezolucji, przyjętej jednomyślnie przez RB ONZ w sobotę wieczorem, zażądano od Korei Płn. "zawieszenia wszelkich działań związanych z jej programem rakiet balistycznych". Rada Bezpieczeństwa domaga się również, by Korea wróciła do przyjętego w 1999 roku moratorium na testowanie broni rakietowej.

Zgodnie z rezolucją państwa członkowskie ONZ mają uniemożliwiać importowanie i eksportowanie przez Koreę Północną pocisków rakietowych, a także materiałów, które mogłyby zostać użyte w programach broni masowego rażenia.

Ambasador USA przy ONZ John Bolton powiedział w sobotę, że Korea Płn. "ustanowiła rekord świata" odrzucając sobotnią rezolucję RB ONZ, potępiającą północnokoreańskie próby rakietowe, zaledwie 45 minut po jej przyjęciu.

"To był historyczny dzień. Nie tylko jednomyślnie przyjęliśmy rezolucję nr 1695 (dotyczącą Korei Płn.), ale Korea Płn. ustanowiła rekord świata, odrzucając ją 45 minut po jej przyjęciu" - powiedział Bolton.

Amerykański ambasador ostrzegł również, że jeśli Phenian nie podporządkuje się rezolucji, Rada Bezpieczeństwa podejmie dalsze działania.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Korea Płn odrzuca rezolucję RB ONZ