Koreański gigant nie płaci za internet

opublikowano: 19-07-2017, 22:00

KT Corporation, która budowała światłowody dla Mazowsza, wciąż nie rozliczyła się z podwykonawcami i konsorcjantem — Asseco. Roszczenia przekraczają 160 mln zł

Gdy w grudniu 2015 r. na Stadionie Narodowym Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, uroczyście ogłaszał otwarcie sieci Internet dla Mazowsza (IDM), o pieniądzach mówiło się wyłącznie w kontekście rozmachu inwestycji. Projekt, który kosztem 468 mln zł miał zapewnić mieszkańcom województwa dostęp do szybkiego internetu, był największym tego typu realizowanym

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Potężny dłużnik

KT Corporation to największa telekomunikacyjna grupa w Korei Południowej. Obsługuje około 90 proc. abonentów telefonii stacjonarnej w kraju i 45 proc. użytkowników szybkiego internetu. Grupa w 2016 r. wypracowała w przeliczeniu ok. 2,6 mld zł zysku i 73 mld zł przychodów. Zatrudnia 46 tys. osób. Jej kapitalizacja przekracza 7,1 mld USD, co daje jej 797. miejsce na świecie w zestawieniu największych firm publicznych. Jej akcje są notowane na giełdzie w Nowym Jorku. wówczas w Europie. Koreański gigant KT Corporation — z pomocą członków konsorcjum, wśród których było polskie Asseco, i rzeszy podwykonawców — położył 3640 km światłowodów i zbudował ponad 300 węzłów dostępowych. Do dziś jednak nie wyrównał rachunków z pomagierami.

Różnice kursowe

Asseco Poland odpowiadało m.in. za wykonanie centrum zarządzania siecią. Fakturę dla KT Corporation wystawiło w styczniu 2016 r. Pieniądze na rozlicznie kontraktu czekały na tzw. rachunku escrow, ale ich wypłata była blokowana ze względu na rozbieżności między KT Corporation a Asseco Poland, po jakim kursie ma ono nastąpić. Polska firma oczekiwała blisko 90 mln zł, Koreańczycy proponowali dwie trzecie tej kwoty. Przeterminowana należność zmusiła Asseco do odpisu niewielkiej części (6,5 mln zł) — informatyczna firma liczyła, że uda jej się zaspokoić z rachunku escrow. Uprzedziła ją jednak Agencja Rozwoju Mazowsza (ARM), która z ramienia województwa mazowieckiego odpowiadała za realizację projektu.

Komornik w akcji

„W maju 2017 r. Województwo Mazowieckie przeprowadziło z majątku KT Corporation egzekucję komorniczą, w toku której doszło do zajęcia rachunku escrow oraz zgromadzonych tam środków. Obowiązek zapłaty przez KT Corporation jest konsekwencją naliczenia przez województwo kary umownej za nieprzedłożenie gwarancji bankowej, do ustanowienia której KT Corporation zobowiązało się w dodatkowym porozumieniu. Porozumienie regulowało zasady naprawy usterek wykrytych przy odbiorach oraz zabezpieczenia kwot na potrzeby spłaty podwykonawców KT Corporation” — informuje „PB” biuro komunikacji ARM. Jak twierdzi agencja, egzekucję poprzedziły trwające blisko rok negocjacje z Koreańczykami, ale problemu nie udało się rozwiązać polubownie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na rachunku było około 90 mln zł. Województwo postanowiło je zająć, żeby zabezpieczyć interesy własne i podwykonawców, którzy wykonywali roboty budowlane w projekcie IDM. Jak ustalił „PB”, poza Asseco pieniędzy nie doczekało się około 20 mniejszych firm. Jesienią 2016 r. ARM oszacowała zaległe wynagrodzenia na ponad 70 mln zł. „Kwota ta została oszacowana na podstawie oświadczeń składanych przez podwykonawców. Obecnie trwa analiza formalno-prawna zgłaszanych roszczeń” — informuje agencja.

Sprawa w arbitrażu

Asseco na tym nie skorzysta — jako członek konsorcjum nie może liczyć na pieniądze od ARM. Skierowało sprawę do sądu arbitrażowego.

— Pierwsze posiedzenie już się odbyło. Przewidywany termin ostatecznego rozstrzygnięcia to przełom roku. Sprawa jest w toku i możliwe są różne scenariusze — mówi Ewa Kryj, rzeczniczka Asseco Poland. Jak twierdzi, mimo problemów giełdowa firma nie planuje zwiększania odpisu. Z KT Corporation do zamknięcia dzisiejszego wydania „PB” nie udało nam się skontaktować.

Światłowodowy rekord Polski

W 2013 r. samorząd województwa mazowieckiego podpisał z polsko-koreańskim konsorcjum wartą 468 mln zł umowę na budowę sieci światłowodowej na Mazowszu. Liderem konsorcjum było KT Corporation, a w jego skład wchodziły także: Daewoo International Corporation, Asseco Poland, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, BIATEL Telekomunikacja, BIATEL BIT i KBTO. W ramach projektu powstała sieć szkieletowo- -dystrybucyjna o długości 3,64 tys. km.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu