Koreańskie SK IET wyda dodatkowy 1 mld USD w Polsce

WST, Pulsenews.co.kr
opublikowano: 29-03-2021, 13:14

Koncern SK IE Technology zwiększa zaangażowanie w Polsce. Kosztem niemal 1 mld USD (1,13 bln wonów) zamierza wybudować dwie dodatkowe linie separatorów akumulatorowych w swoim zakładzie na Śląsku.

Centrala SK Innovation w Seulu
Centrala SK Innovation w Seulu
Kim Hong-Ji / Reuters / Forum

Południowokoreańska spółka przewiduje, że rozpoczęcie prac nastąpi w trzecim kwartale bieżącego roku, zaś masowa produkcja ruszy w 2023 r. Każdy z dwóch planowanych obiektów będzie dysponował rocznymi mocami produkcyjnymi na poziomie 430 mln m2. Łącznie więc ma to być 860 mln m2.

Doliczając do tego moce dwóch wcześniejszych linii zlokalizowanych na Śląsku, pełna moc SK IET z polskiej produkcji wzrośnie do 2024 r. do 1,54 mld m2. Jak podano w komunikacie, to ilość wystarczająca dla wyposażenia 1,54 mln pojazdów elektrycznych o dużej pojemności.

To największa w historii inwestycja SK IE Technology.

SK IE Technology to producent materiałów akumulatorowych, którego właścicielem jest SK Innovation trzeci w Korei Południowej pod względem wielkości dostawca energii do urządzeń ładowalnych. Firma chce do 2024 r. zostać światowym numerem “1” z łącznymi zdolnościami produkcyjnymi rzędu 2,74 mld m2.

Spółka przewiduje, że światowy rynek separatorów, który w ubiegłym roku sięgał 4 mld m2, urośnie do 2025 r. do 16 mld m2, a od 2023 r. popyt będzie przewyższał podaż.

Separatory są kluczowym materiałem w litowo-jonowych bateriach do aut elektrycznych i odpowiadają za 15-20 proc. kosztów.

„Odnotowano ostatnio awarie, w trakcie których baterie się zapalały, a jedną z przyczyn było uszkodzenie separatorów. Fakt, że baterie, w których zastosowano separatory SK, nigdy się nie zapalały, został zauważony przez firmy z branży, a popyt na bezpieczne separatory znacznie urósł. Dostawy separatorów przewidziane z fabryki nr 1 w Polsce, która zacznie działać w czwartym kwartale, fabryki 2 w Changzhou w Chinach, która ruszy w pierwszym kwartale 2022 r., zostały już zakontraktowane – podała spółka w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane