Korekty czynią okazję do kupna

opublikowano: 16-01-2018, 22:00

Analitycy DM TMS Brokers przekonują, że warunki do inwestowania w akcje wciąż są sprzyjające.

Globalny wzrost, słabnące ryzyko presji cenowej oraz polityki monetarnej głównych banków centralnych (niskie stopy procentowe) tworzą sprzyjające warunki do dalszych inwestycji na rynku akcyjnym — uważają eksperci DM TMS Brokers, którzy w strategii inwestycyjnej na 2018 r. podkreślają, że ryzyko korekty na amerykańskiej giełdzie jest aktualne, szczególnie że indeksy co chwilę są na rekordowych poziomach.

Od niemal 400 sesji S&P500 nie zanotował spadku większego niż 5 proc. W ostatnim czasie gorzej radzą sobie europejskie parkiety, głównie ze względu na umocnienie euro (kurs wspiął się już powyżej 1,22) i wzrost ryzyka politycznego w Niemczech (to ryzyko w ostatnich dniach jednak zmalało), co przełożyło się na przecenę indeksu DAX i przetestowanie pod koniec 2017 r. długoterminowej linii trendu wzrostowego.

„Dobre perspektywy przed globalną gospodarką będą wspierać giełdy, a lokalne korekty inwestorzy powinni wykorzystywać do zajmowania długich pozycji” — radzą jednak analitycy DM TMS Brokers. Ich zdaniem, jeśli nie pojawią się trwałe oznaki inflacji w Stanach Zjednoczonych, Rezerwa Federalna pozostanie przy bardziej gołębim nastawieniuw stosunku do prowadzonej polityki, pomimo że gospodarka amerykańska nie wykazuje słabości. To przełoży się na kontynuację deprecjacji dolara.

Taki scenariusz powinien wspierać aktywa emerging markets w najbliższym czasie. „Według wskaźnika ryzyka firmy BlackRock Investment Institute, pokazującego stosunek kapitału ryzykownego (akcje, obligacje korporacyjne, kredyty hipoteczne, pożyczki bankowe) do kapitału bezpiecznego (m.in. depozyty bankowe, obligacje rządowe), obecnie jesteśmy na poziomach dużo niższych w porównaniu do okresów sprzed kryzysu dot-comów oraz kryzysu subprime w Stanach Zjednoczonych” — dodają analitycy.

Co więcej, kraje zaliczane do emerging markets powinny nie tylko poradzić sobie z umiarkowanym spowolnieniem w Chinach, ale nadal dynamicznie się rozwijać, dlatego że wiele z nich znajduje się na wczesnym etapie wzrostu w porównaniu z krajami rozwiniętymi. „Wykres wskaźnika zysku na akcję pokazuje, że w grupie emerging markets jest on nadal dużo niżej niż w 2011 r. Kraje, takie jak Brazylia czy Rosja właśnie wychodzą z recesji, a gospodarka Indii dzięki uproszczonemu systemowi podatkowemu może tylko zyskać” — uważają eksperci. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu