Korekty zamiast rewolucji w VAT

opublikowano: 06-01-2016, 22:00

Rząd zmienia plany. Zamiast nowej, restrykcyjnej, ustawy ma być jej nowelizacja. Uszczelnianie systemu powinno być łagodniejsze dla firm

Przed wyborami parlamentarnymi jednym z priorytetów Prawa i Sprawiedliwości było wdrożenie całkiem nowej ustawy o VAT. Przygotowanie projektu zlecono prof. Witoldowi Modzelewskiemu, byłemu wiceministrowi finansów, który wywiązał się z zadania. Politycy PiS zapewniali, że tylko nowa ustawa pozwoli uszczelnić system, skutecznie ścigać oszustów i zwalczać wyłudzenia podatku (szacowane na kilkanaście miliardów złotych rocznie). Celem jest uratowanie gigantycznych pieniędzy dla budżetu państwa potrzebnych m.in. na program 500+ i podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. zł.

Ministerstwo Finansów kierowane przez Pawła Szałamachę wybrało naprawę obecnej ustawy o podatku VAT zamiast zupełnie nowej. Przed wyborami PiS chwaliło się gotowym projektem autorstwa prof. Witolda Modzelewskiego.
Zobacz więcej

ZMIANA PLANÓW:

Ministerstwo Finansów kierowane przez Pawła Szałamachę wybrało naprawę obecnej ustawy o podatku VAT zamiast zupełnie nowej. Przed wyborami PiS chwaliło się gotowym projektem autorstwa prof. Witolda Modzelewskiego. Bloomberg

Podzieleni doradcy

Do tej pory jednak projekt nowej ustawy o VAT nie tylko nie trafił do Sejmu, ale nawet nie został przyjęty przez rząd. Nie został też skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Powodem jest zmiana koncepcji — zamiast zupełnie nowej ustawy będzie jej częściowa nowelizacja. Zapowiedź stworzenia projektu nowelizacji znalazła się w „Wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów”. Nad projektem pracuje Ministerstwo Finansów (MF). Rada Ministrów ma go przyjąć jeszcze w pierwszym kwartale 2016 r.

W projekcie znalazły się m.in. utrzymanie tzw. odwrotnego obciążenia VAT, odmowa vatowskiej rejestracji firm-słupów i zaostrzenie kar za wystawianie oraz posługiwanie się pustymi fakturami.

— Te propozycje nie będą skuteczne w uszczelnieniu systemu VAT. Wygląda na to, że rząd nie zamierza zrealizować zapowiedzi walki z oszustami. Kolejnym dowodem na to jest brak w projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. wzrostu wpływów z VAT, które miały wynikać z uszczelnień — komentuje doradca podatkowy, który zastrzega anonimowość. Jednak wśród ekspertów nie ma jednomyślności. Inni nasi rozmówcy przychylnie oceniają rozwiązania, które mają znaleźć się w nowelizacji.

— Bardzo dobrze, że rząd rezygnuje z nowej ustawy na rzecz nowelizacji. Nowa ustawa absolutnie nie jest konieczna. Wystarczą zmiany poprawiające obecne niedociągnięcia. Nowa koncepcja przewiduje zmiany bezpieczniejsze dla firm. Uważam, że słusznie pozostawiono odwrócony VAT. W branżach, w których obowiązuje, udało się wyeliminować wyłudzenia — mówi Roman Namysłowski, doradca podatkowy w Crido Taxand.

Projekt nowej ustawy zakładał całkowitą likwidację odwróconego obciążenia (funkcjonuje m.in. w obrocie złomem, stalą, elektroniką). To spotkało się z protestami przedsiębiorców. Branże apelowały do rządu, by nie likwidował tego rozwiązania. Jak widać, urzędnicy przychylili się do tych próśb. Nie oznacza to jednak zupełnego braku zmian w tej materii.

Według nowej koncepcji, odwrócony VAT ma obowiązywać powyżej określonego limitu wartości transakcji. Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało, jaki ma być ten limit.

— Obecnie w obrocie elektroniką funkcjonuje limit 20 tys. zł wartości transakcji, powyżej którego mamy odwrócony VAT. I to się sprawdza. Domyślam się, że MF chce podobny mechanizm rozciągnąć na pozostałe towary. To jest całkiem dobre rozwiązanie — mówi Jerzy Martini, doradca podatkowy, członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy MF.

Wizyta w skarbówce

Solidarna odpowiedzialność nabywcy za długi podatkowe sprzedawcy ma obowiązywać tylko przy transakcjach gotówkowych (także powyżej określonego limitu).

— To może wymusić transakcje bezgotówkowe, za pośrednictwem systemu bankowego. Jednak powinno to być powiązane z tzw. podzieloną płatnością, czyli przekazywaniem kwoty podatku na specjalne konto nadzorowane przez fiskusa — podkreśla Roman Namysłowski. Nie wiadomo, czy nowelizacja będzie przewidywać podzieloną płatność (split payment). Zdaniem ekspertów, powinna się w niej znaleźć. Praktycznie wszyscy z nich uważali ją za skuteczne antidotum na oszustów.

MF chce też uniemożliwić rejestrowanie firm-słupów jako podatników VAT. Urząd skarbowy odmówi rejestracji, gdy dowie się, że ma do czynienia ze słupem lub gdy nie będzie się mógł z firmą-krzakiem skontaktować.

— Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego opracowała dla MF rekomendacje reformy VAT. Jednym z naszych postulatów było właśnie wyeliminowanie słupów. Zarząd nowej firmy powinien osobiście pofatygować się do urzędu skarbowego, by się uwiarygodnić. Słupy to często osoby z kręgów patologicznych. Nie ma siły, by stawiali się u naczelnika urzędu skarbowego — dodaje Jerzy Martini. Na liście najważniejszych zmian, które mają znaleźć się w nowelizacji, nie ma m.in. rejestru podatników, centralnego rejestru faktur, obowiązku tłumaczenia się skarbówce z uzyskanych korzyści podatkowych (tzw. samodonos), 30-procentowej sankcji za nieprawidłowe rozliczenie podatku w deklaracji. © Ⓟ

Propozycje urzędników

Przykłady rozwiązań, które mają znaleźć się w nowelizacji ustawy o VAT

  • utrzymanie tzw. odwróconego VAT powyżej określonych limitów wartości transakcji
  • nałożenie obowiązku składania miesięcznych informacji podsumowujących na firmy stosujące odwrócony VAT w obrocie krajowym oraz na firmy dokonujące wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów
  • rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności, szczególnie na transakcje o płatnościach gotówkowych
  • odmowa rejestracji jako podatnika VAT tzw. słupów
  • zaostrzenie kar przewidzianych w kodeksie karnym skarbowym za wystawianie i posługiwanie się tzw. pustymi fakturami
  • przyznanie ochrony prawnej firmom stosującym się do broszur informacyjnych MF
  • likwidacja rozliczeń kwartalnych VAT
  • obowiązek składania przez niektórych podatników deklaracji VAT wyłącznie drogą elektroniczną
  • rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności na przedstawiciela firmy rozpoczynającego działalność gospodarczą

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu