Korolec: laureaci GreenEvo odnoszą sukcesy gospodarcze

DI, PAP
opublikowano: 25-01-2014, 11:34

Laureaci programu GreenEvo promującego za granicą polskie zielone technologie o 30 proc. zwiększyli swoje obroty i o 60 proc. przychody z eksportu - powiedział wiceminister środowiska Marcin Korolec. Poinformował, że ruszył nabór do 5. już edycji tego konkursu.

Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej i wiceminister środowiska Marcin Korolec w rozmowie z PAP podkreślił, że program ma za zadanie wyłonienie najlepszych, innowacyjnych polskich technologii środowiskowych, które następnie będą promowane na rynkach zagranicznych. 

"Jest to unikalny konkurs, skierowany głównie do sektora MŚP. GreenEvo jest także międzynarodową uznaną i rozpoznawalną marką" - ocenił Korolec. 

Program w 2013 r. został laureatem prestiżowej Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego EPSA 2013. Wiceminister przypomniał, że GreenEvo było promowane także podczas listopadowego szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie. Zostało również pozytywnie odebrane podczas Szczytu Ziemi w Rio w 2012r. "Przedstawiciele brazylijskiej administracji zwrócili się do nas o to by podczas Szczytu używać loga i know-how konkursu. Chcieli go skopiować u siebie" - dodał. 

Do tej pory w czterech edycjach programu wyłoniono 48 firm-laureatów. Wiceminister poinformował, że według danych resortu, w latach 2010-2011 średni wzrost obrotów tych przedsiębiorstw wyniósł ponad 30 proc. Laureaci odnotowali także wzrost przychodów z eksportu o ponad 60 proc. Połowa firm zwiększyła zatrudnienie, jedna czwarta z nich dokonała zgłoszeń patentowych, a blisko 20 proc. uruchomiło nowe zakłady produkcyjne. Dwa przedsiębiorstwa są notowane na rynku New Connect. 

"Na program mamy ok. 3 mln zł. Tak pozytywne wyniki firm są efektem dobrego wydawania publicznych pieniędzy, które później przedkładają się na realną gospodarkę i rozwój sektora MŚP" - ocenił Korolec. 

Wiceminister wyjaśnił, że laureaci programu mogą liczyć na pomoc resortu środowiska, gospodarki i spraw zagranicznych w dotarciu do zagranicznych kontrahentów. Eksperci ministerstw pomagają firmom np. jak badać dany rynek, czy jak prezentować swoje projekty. Kluczowym elementem jest udział firm w zagranicznych misjach handlowych.

Korolec poinformował, że w 2014 roku głównymi kierunkami misji handlowych GreenEvo będą Azja i Afryka. 

"Są to szybko rozwijające się rynki, na których z powodzeniem mogą konkurować polscy przedsiębiorcy. Szczególnie interesujące są: Mongolia, Iran, Senegal czy Wietnam" - powiedział.

Wiceminister poinformował, że tegoroczne misje planowane są także m.in. na Ukrainie, w Rosji, w Azerbejdżanie, Wielkiej Brytanii, Etiopii, w USA i na kontynencie południowoamerykańskim.

Korolec dodał, że program będzie rozwijany także w ramach misji gospodarczych wysokiego szczebla. 

GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii jest projektem Ministerstwa Środowiska, mającym na celu globalną promocję polskiej myśli technicznej w zakresie innowacyjnych technologii środowiskowych. Konkurs powstał w związku z organizowanym przez Polskę w 2008 roku szczytem klimatycznym ONZ. Priorytetem programu jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Korolec: laureaci GreenEvo odnoszą sukcesy gospodarcze