Korzystna forma prawna funduszu VC

WOJCIECH JABŁOŃSKI, dyrektor ds. rozwoju biznesu, Origin TFI
opublikowano: 22-05-2018, 22:00

Od kilku lat ciekawe projekty biznesowe w Polsce na wczesnym etapie rozwoju są wspierane przez fundusze Venture Capital (VC).

Wiele z nich skutecznie łączy kapitał prywatny i publiczny pochodzący z różnych programów realizowanych na szczeblu centralnym i lokalnym. Aby taki fundusz mógł optymalnie działać, kluczowa jest kwestia wyboru jego formy prawnej. Mamy do wyboru alternatywną spółkę inwestycyjną (ASI) lub alternatywny fundusz inwestycyjny (AFI), którym jest fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych (FIZAN). Należy też zwrócić uwagę na możliwość działania pod polską lub zagraniczną jurysdykcją.

Utworzenie i prowadzenie funduszu venture capital (VC) w formule FIZAN ze zleconym zarządzaniem portfelem niepublicznym do podmiotu kierującego VC wymaga współpracy zespołu zarządzającego i Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Od stron operacyjnej i biznesowej jest to korzystne rozwiązanie. FIZAN oferuje łatwość w raportowaniu i monitorowaniu inwestycji, a inwestorom daje tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa. TFI prowadzące FIZAN jest w stanie pomóc w pozyskiwaniu inwestorów i kapitałów, choć nie jest to łatwe zadanie. Na bazie swoich kontaktów może wesprzeć w budowaniu networkingu, a poza tym, jako instytucja finansowa, może uchylić, a czasem wręcz otworzyć drzwi do hermetycznego świata zinstytucjonalizowanego biznesu.

Działanie w formie FIZAN przydaje profesjonalizmu i kształtuje zasady ładu korporacyjnego przy jednoczesnym zachowaniu samodzielności i autonomii zarządzającego w zakresie prowadzenia bieżącej działalności funduszu. Wysoki poziom bezpieczeństwa w tej strukturze jest jednym z argumentów przemawiających za tym, dlaczego fundusz VC warto utworzyć właśnie jako FIZAN. Dzięki tej formie przedsięwzięcie w oczach inwestorów jest uznawane za bardziej wiarygodne.

Z prowadzeniem funduszu w formie FIZAN wiążą się także korzyści podatkowe. W zależności od decyzji inwestycyjnej pieniądze z transakcji mogą być przekazane do inwestora (poprzez umorzenie lub poprzez wypłatę przychodu albo dochodu) lub mogą zostać ponownie zainwestowane bez konieczności ich opodatkowania, co zwiększa rentowność.

Warto zwrócić uwagę, że samo TFI nie ingeruje w decyzje inwestycyjne tak długo, jak podmiot zarządzający działa zgodnie ze statutem funduszu, prowadzi prawidłowo dokumentację inwestycyjną i daje rękojmię prawidłowego zarządzania funduszem. W okresie inwestycji to zespół zarządzający podejmuje decyzje zastrzeżone dla udziałowca/akcjonariusza spółki i przekazuje odpowiednie dokumenty do TFI. Podobnie przy wyjściu z inwestycji, w której podmiot zarządzający przygotowuje transakcję. Oczywiście TFI powinno być informowane w miarę możliwości na bieżąco. Wszystkie te czynniki powodują, że fundusze VC prowadzone w formule FIZAN mogą efektywniej prowadzić bieżącą działalność i optymalnie wykorzystywać swój potencjał wspierania ciekawych firm i projektów biznesowych, także na wczesnym etapie ich rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WOJCIECH JABŁOŃSKI, dyrektor ds. rozwoju biznesu, Origin TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Korzystna forma prawna funduszu VC