Kościan prywatyzuje energetykę cieplną

Jolanta Mabe
opublikowano: 29-04-2002, 00:00

Szwedzki Sydkraft i Poznańska Energetyka Cieplna są zainteresowane przejęciem Zakładu Energetyki Cieplnej w Kościanie. Negocjacje z miastem potrwają do 19 maja.

Do rokowań w sprawie nabycia udziałów Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej przystąpiły dwie firmy: szwedzki Sydkraft (partner strategiczny w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym) oraz Poznańska Energetyka Cieplna, w której inwestorem strategicznym jest francuska spółka Dalkia Termika.

Negocjacje z zarządem miasta mają potrwać do 19 maja. Udziały są oferowane po cenie nominalnej 10 000 zł każdy. Oferent ma szansę nabyć do 100 proc. udziałów.

O sprzedaży zakładu rada miasta zdecydowała w styczniu, po to by w czasie kolejnego sezonu grzewczego mieć pewność, że zakład będzie należycie funkcjonował.

Według Mirosława Woźniaka, burmistrza miasta, spółka straciła płynność finansową i jej zobowiązania sięgają obecnie 3 mln zł. W kwocie tej znajdują się także zobowiązania wynikające z zaciągniętych kredytów na modernizację zakładu.

Od 1997 r. miasto dołożyło do jego działalności prawie 1 mln zł, chociaż ceny ciepła w Kościanie sięgają maksymalnej stawki. Wartość księgową zakładu określono na 10 mln zł, ale rynkową tylko na 1,7 mln zł.

— Zarząd miasta zastanawiał się, czy nie przejąć majątku lub nad upadłością zakładu. Jednak ponadtrzykrotnie większa wartość księgowa od zobowiązań wykluczyła takie rozwiązanie. Dlatego zdecydowaliśmy się sprzedać spółkę w całości — wyjaśnia burmistrz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jolanta Mabe

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kościan prywatyzuje energetykę cieplną