Kościół może zwolnić pracownika z powodu ślubu

ŁO, thelocal.de
opublikowano: 24-11-2014, 12:07

Relacje pomiędzy Kościołem a państwem powodują kontrowersje i budzą emocje nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech.

Tamtejszy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Kościół rzymskokatolicki ma prawo do zwolnienia  pracownika, który po rozwodzie wziął kolejny ślub. Prezes trybunału podkreślił, że państwo zobowiązane było do neutralności i poszanowania prawa Kościoła w kwestii egzekwowania swoich zwyczajów. 

iStock

Wyrok uchylił decyzję Federalnego Sądu Pracy z 2011 r., który orzekł, że szpital katolicki w Düsseldorfie niesłusznie zwolnił lekarza za „nielojalność”, donosi serwis The Local. Lekarz był rozwodnikiem, który zdecydował się później na kolejny ślub. Federalny Sad Pracy ma ponownie rozpatrzyć sprawę.  

Arcybiskup Kolonii Rainer Maria Woelki z zadowoleniem przyjął decyzję trybunału i podkreślił, że cementuje ona prawo Kościoła rzymskokatolickiego do samostanowienia w sprawie doboru pracowników i warunków ich zatrudnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, thelocal.de

Polecane