Kościół rozlicza się ze ŚDM

opublikowano: 22-12-2016, 22:00

Ważne dane

Wszystko spięło się finansowo i jeszcze wszyscy na tym zarobili — takie wnioski płyną z podsumowania finansowego Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), przygotowanego przez Archidiecezję Krakowską.

Koszt organizacji ŚDM wraz z trzyletnimi przygotowaniami wyniósł według niej nieco ponad 200 mln zł. Największą pozycją w wydatkach jest obsługa pielgrzymów, która pochłonęła ponad połowę pieniędzy — w tym samo wyżywienie 55 mln zł. Kuria wylicza, że ponad 70 proc. wydatków na organizację ŚDM — 142,7 mln zł — sfinansowano ze składek uczestników.

Po niespełna 20 mln zł dołożyli polscy wierni, składający się w kościołach, prywatni i biznesowi sponsorzy, a także budżet państwa („działania z zakresu porządku i bezpieczeństwa publicznego").

Jeszcze przed rozpoczęciem ŚDM portal oko.press szacował, że wydatki publiczne będą wielokrotnie wyższe, ponieważ kuria nie uwzględnia w nich m.in. nadgodzin policjantów i zespołów medycznych, kosztów przygotowania infrastruktury drogowej, kolejowej i noclegowej czy obsługi medialnej przez media publiczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane