Kosmetyczna korekta na GPW

Krzysztof Wańczyk
05-05-2009, 16:35

Wtorkowa sesja na GPW charakteryzowała się dość ciekawym rozwojem sytuacji. Otwarcie należało do niedźwiedzi, które zepchnęły indeks dużych spółek o blisko 1,5 proc. Po niespełna półtorej godzinie handlu bilans się wyrównał i byki spokojnie kontynuowały dalszą wędrówkę na  północ. Windowanie kursu nie trwało długo. Po południu podaż ponownie zaatakowała i indeks znalazł się poniżej zamknięcia z poprzedniego dnia. Ostatecznie dzień zamykamy kosmetycznym spadkiem.

WIG20 w dół ciągnęły przede wszystkim spółki telekomunikacyjne i deweloperzy. Po zielonej stronie rynku znalazł się sektor spożywczy, paliwowy i media.

Trakcja Polska spodziewa się, że jej przychody w 2009 roku wzrosną w stosunku rocznym o kilka procent i jest szansa, by sięgnęły 850 mln zł. W przyszłym roku wzrost powinien być już znacząco większy wraz z rosnącą liczbą przetargów w budownictwie szynowym. Mimo optymistycznych prognoz akcje spółki traciły ponad 1,5 proc.

Zakłady Azotowe Puławy liczą, że skala obniżki ceny gazu dla przemysłu będzie wyższa niż zapowiadane wcześniej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo 9 proc. Przemysł nawozowy w Polsce płaci chyba najwyższą na świecie cenę za gaz, ponieważ płaci trzy razy więcej niż producenci nawozów w USA i również znacznie więcej od producentów na zachodzie Europy. Ponad 30 proc.  kosztów działalności spółki to gaz ziemny. Papiery puławskiej spółki drożeją blisko 2 proc.

W pierwszym kwartale 2009 roku skonsolidowany zysk netto grupy Budimeksu wyniósł niecałe 30 milionów złotych i był niemal dwukrotnie wyższy od zysku zanotowanego rok wcześniej i dużo wyższy od prognoz analityków, którzy spodziewali się 13,5 mln zł. Informacja zdecydowanie ucieszyła inwestorów.

Niespełna 36,8 mln zł wyniósł w 2008 r. zarobek netto piaseczyńskiej grupy. To o 26 proc. mniej, niż Pol-Aqua zarobiła w 2007 r. i zarazem o 9 proc. mniej od narastającego zysku netto, zaprezentowanego w sprawozdaniu za ostatni kwartał 2008 r. Kurs spółki dołuje ponad 3proc.
Skonsolidowane przychody spółki odzieżowej LPP wyniosły w kwietniu ok. 129 mln zł i były wyższe o 15% wobec osiągniętych przed rokiem. Dodatkowo zysk netto spółki wyniósł 167,51 mln zł wobec 134,75 mln zł zysku rok wcześniej, co oznacza wzrost o 24proc. Niestety publikacja danych nie wywarła entuzjastycznego wpływu na notowania papierów spółki.

Mimo że, warszawski indeks notuje niewielki spadek, nie oznacza to, że niedźwiedzie przejęły kontrolę. W dalszym ciągu możliwy jest wzrost kursu do 1925 punktów i w dalszej perspektywie na 2075pkt.

Dla inwestorów krótkoterminowych sugerowałbym poczekać na test wsparcia 1750-1775pkt. i wtedy zajmować pozycje po długiej stronie rynku. Natomiast inwestorzy długoterminowi powinni trzymać swoje zlecenia kupna. Sygnałem zmiany trendu będzie przełamanie wsparcia 1750 pkt.

Na rynku kontraktów terminowych poziomem obrony dla spadków jest poziom 1750pkt. Przełamanie tego wsparcia doprowadzi do osunięcia kursu w rejon 1650 pkt.

Na europejskim kontynencie pozytywnym akcentem wyróżniają się jedynie brytyjski FTS250 i czeski PX50. Za Oceanem spokojnie. Amerykańskie indeksy balansują na poziomie zamknięcia poprzedniej sesji. Największe wzrosty zanotowano na ostatniej sesji w Azji. W Hongkongu handel zakończył się ponad 6-proc. wzrostem. Niewiele słabsze wzrosty zanotowano w Tokio.

We wtorek o godz. 16.00 podano odczyt indeksu ISM dla sektora usługowego w USA, który wzrósł do poziomu 43,2 pkt. To wynik nieco lepszy od prognoz analityków, którzy zakładali wzrost indeksu do 42,0 pkt.

Jutro uwaga inwestorów będzie skupiała się na publikacjach z rynku nieruchomości oraz zostanie przedstawiony Raport Challengera, który zawiera informacje o zapowiadanych przez pracodawców redukcjach zatrudnienia oraz o pojawiających się nowych ofertach pracy. Wyniki kwartalne przed sesją w USA publikuje Total, a po sesji Cisco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wańczyk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Kosmetyczna korekta na GPW