Kosmiczna spółka Jeffa Bezosa pomoże w badaniu Marsa

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2023-02-10 08:34

Blue Origin, kosmiczna spółka Jeffa Bezosa, założyciela Amazon.com, zdobyła kontrakt NASA na wysłanie misji mającej badać pole magnetyczne planety Mars, informuje Reuters.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Kontrakt przewiduje, że niedawno opracowana przez Blue Origin rakieta New Glenn wystartuje pod koniec 2024 roku z kosmodromu na Przylądku Canaveral wynosząc w Kosmos statki NASA misji ESCAPADE, kóre po trwającej niema rok podróży mają badać pole magnetyczne Marsa.

Jeff Bezos, fot. Matthew Staver/Bloomberg
Jeff Bezos, fot. Matthew Staver/Bloomberg

Blue Origin znane było dotychczas głównie z turystyki kosmicznej dla bogaczy. Znalazło się wśród 13 firm, które w ubiegłym roku NASA wybrała do swojego programu VADR, świadczenia usługi wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną. Amerykańska agencja kosmiczna informowała, że maksymalna cena za misję to 300 mln USD. NASA nie ujawniła wartości kontraktu z Blue Origin, pisze Reuters.