Koszt fabryki Leku przekroczy 300 mln zł

Adam Brzozowski
opublikowano: 05-11-2002, 00:00

Słoweński Lek rozpoczął budowę fabryki leków w Strykowie. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi ponad 300 mln zł. Pierwszy kontrakt z inwestorem wart 16,5 mln zł podpisała firma Mostostal Kraków.

W Strykowie koło Łodzi firma Mostostal Kraków realizuje za 16,5 mln zł I etap budowy Centrum Produkcyjno-Dystrybucyjnego medykamentów dla słoweńskiej spółki Lek. Krakowska firma, należąca do giełdowego Budimexu zakończy prace w Strykowie pod koniec 2003 r.

W ich zakresie jest wykonanie magazynu i biura przyszłego centrum. Do realizacji kolejnego etapu inwestor jeszcze nie wybrał wykonawców. Budowa oraz wyposażenie fabryki pochłonąć mogą nawet 300 mln zł.

Kolejny etap budowy ma się rozpocząć w 2003 r. i potrwać do końca 2004 r. Po wybudowaniu i wyposażeniu fabryki, produkcja leków ruszyć ma w roku 2005. Pracę w centrum znajdzie 250 osób.

Inwestorem Centrum Produkcyjno-Dystrybucyjnego jest spółka Lek ze Słowenii. Polski oddział koncernu będzie zarządzał obiektem, z którego leki będą trafiały na rynek krajowy oraz do Europy Środkowej i Wschodniej.

— W 2001 r. sprzedaż spółki Lek Polska wyniosła 220 mln zł, zaś w 2002 r. powinna wzrosnąć o 15-20 proc. Liczymy, że dzięki nowej fabryce, każdego roku sprzedaż leków będzie się znacznie zwiększała — mówi Bojan Jagodič, dyrektor finansowy firmy Lek Polska.

Inne firmy farmaceutyczne nie zapowiadają żadnych spektakularnych inwestycji. Ostatnim dużym, oddanym do użytku zakładem w Polsce, była fabryka Polpharmy w Stargardzie Gdańskim. Zakład ten wybudował półtora roku temu Budimex, który zarobił na inwestycji około 64 mln zł. Waldemar Mierzwa, rzecznik Budimexu, potwierdza, że Mostostal Kraków liczy na kolejny kontrakt dla Leku w Strykowie.

Do innych kontraktów Mostostalu Kraków, zawartych w 2002 r. należą: umowa na budowę obiektów produkcji kabli w bydgoskim zakładzie Tele-Foniki Kable (wartość 21,2 mln zł), wykonanie robót dla realizowanej przez konsorcjum firm PEiI Kopex i Itochu Corporation modernizacji Zakładu Mechanicznej Przeróbki Węgla Coroiesti w Rumunii (28,4 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koszt fabryki Leku przekroczy 300 mln zł