Kosztowne wypłaty z firmowego konta

Agata Szymborska-Sutton
opublikowano: 05-12-2011, 00:00

Firma, która wypłaca z konta 35 tys. zł w gotówce, zapłaci za to nawet 175 zł prowizji.

Pan Adam jest wspólnikiem niewielkiej, działającej lokalnie firmy deweloperskiej. Większość pracowników firmy nie ma konta bankowego, dlatego pan Adam zmuszony jest wypłacać im pensje w gotówce — co miesiąc kilkadziesiąt tysięcy złotych. W gotówce rozlicza się także z podwykonawcami.

Nie zawsze bezpłatnie

Taki sposób rozliczeń z pracownikami i podwykonawcami powoduje, że w każdym miesiącu firma pana Adama płaci dodatkowo niemałe prowizje za wypłatę pieniędzy z firmowego konta. Bezpłatne bankomaty mają bowiem ograniczenia kwotowe — zazwyczaj w ciągu jednego dnia można z nich wypłacić maksymalnie kilka tysięcy złotych. Wypłata większych kwot, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, wymaga już wizyty w oddziale, a za taką operację większość banków każe już sobie płacić. W podobnej sytuacji jak pan Adam jest wielu przedsiębiorców — nie tylko tych, których biznes w dużej mierze opiera się na obrocie gotówkowym. Szacuje się bowiem, że ok. 20-25 proc. Polaków nie ma konta osobistego, zatem pracodawcy są zmuszeni wypłacać im pieniądze do ręki.

Z ankiety przeprowadzonej przez Tax Care wynika, że spośród 27 banków tylko pięć nie stosuje prowizji przy wypłatach z firmowego konta: Bank BGŻ, BGK, Idea Bank, Multibank oraz Volkswagen Bank Polska, przy czym BGK i Multibank w przypadku większych wypłat awizowanych, a więc zgłoszonych bankowi odpowiednio wcześniej. Z kolei Volkswagen Bank oferuje co prawda bezpłatne wypłaty, ale tylko w siedzibie banku w Warszawie, w związku z czym mają na to szanse w zasadzie tylko firmy, które działają w obrębie stolicy. Pozostałe banki za wypłaty z firmowego konta w oddziale banku liczą sobie prowizję, sięgającą nawet 0,5 proc. wypłacanej kwoty (BGK i Kredyt Bank dla wypłat nieawizowanych, mBank, Multibank dla kwot do 5 tys. zł i nieawizowanych powyżej 20 tys. zł oraz Bank BPH i Pekao). W efekcie przedsiębiorca, który wypłaca z nich 35 tys. zł w gotówce, musi zapłacić prowizję w wysokości 175 złotych.

Awizo mile widziane

Przedsiębiorcy muszą się liczyć z jeszcze jedną niedogodnością — nie wypłacą od ręki dowolnej kwoty, bowiem w przypadku wypłaty większej gotówki banki wymagają wspomnianego wcześniej awizowania. Część instytucji finansowych życzy sobie, by powiadamiać je z wyprzedzeniem o wypłacie nawet relatywnie niskich kwot, rozpoczynających się od 10 tys. zł (niektóre oddziały Banku BPH, FM Bank, Getin Noble Bank). Najwięcej bez uprzedniego powiadamiania banku (50 tys. zł) można natomiast wypłacić w BNP Paribas Bank i Citi Handlowym.

Agata Szymborska-Sutton

Tax Care Partner sekcji „Puls Firmy”

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Szymborska-Sutton

Polecane