Koszty pracownicze w rocznym PIT nie mogą przekroczyć limitu

opublikowano: 20-03-2016, 18:16

Pracownik musi złożyć w zakładzie pracy oświadczenie, że ma prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Jeśli tego nie zrobił, pracodawca pobiera zaliczki na PIT w wyższej wysokości.

- W okresie od 1 stycznia 2015 r. do 23 lutego 2015 r.  pracowałam w firmie X w mojej miejscowości. Od 9 lutego 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. byłam pracownikiem firmy Y poza miejscem zamieszkania. Czyli przez parę dni pracowałam na dwóch etatach.
Moje pytanie dotyczy kosztów uzyskania przychodu. Czy w zeznaniu podatkowym sumuję koszty z obu zakładów wynikające z PIT-11? (Anna)


 
> Koszty uzyskania przychodów z tytułu kilku stosunków pracy przysługują zatrudnionym odrębnie dla każdego stosunku. Należy jednak mieć na uwadze, że całkowite roczne koszty uzyskania przychodów z tytułu kilku stosunków pracy podlegają określonym ustawowo limitom – czyli 2002,05 zł lub 2502,56 zł w przypadku położenia zakładu pracy poza miejscem zamieszkania pracownika (oraz nieotrzymywaniu przez niego dodatku za rozłąkę). Ograniczenia kosztów dokonuje podatnik w zeznaniu rocznym, więc nie wpływa ono na wysokość zaliczek pobieranych przez płatników w trakcie roku podatkowego. Warto też wskazać, że prawo do uwzględnienia podwyższonych kosztów uzyskania przychodów przysługuje, jeśli przynajmniej jeden dzień w miesiącu pracownik wykonuje pracę w miejscowości znajdującej się poza jego miejscem zamieszkania.
Pamiętajmy też, że to pracownik ma obowiązek złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do skorzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, w ciągu roku zaliczki na podatek będą pobierane przez pracodawcę w wyższej wysokości, a łączna kwota kosztów uzyskania przychodów przysługujących pracownikowi może być przez niego skorygowana dopiero w zeznaniu rocznym.
Zakładając więc, że z tytułu obu stosunków pracy przysługują podatniczce zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, w zeznaniu podatkowym powinna ona zsumować koszty uzyskania przychodów z dwóch stosunków pracy, jednak ich suma nie może przekroczyć limitu 2502,56 zł.
Ze względu na fakt, że przez dwa miesiące (styczeń – luty) przysługiwało podatniczce prawo do podstawowych kosztów (111,25 zł) z tytułu zatrudnienia w firmie X, natomiast przez 11 miesięcy (luty – grudzień) w związku z zatrudnieniem w firmie Y miała prawo do uwzględnienia kosztów w podwyższonej wysokości (139,06 zł), to łączne koszty uzyskania przychodów za rok podatkowy (2 x 111,25 zł + 11 x 139,06 zł = 1 752,16 zł) nie przekraczają limitu (2502,56 zł). W związku z tym podatniczka może je uwzględnić w zeznaniu podatkowym w pełnej wysokości.

Odpowiedzi udzielił:

Jakub Daniluk - konsultant w Crido Taxand (podatkiwbiznesie.pl).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu