KOV namierzył więcej gazu

ABT
29-06-2011, 00:00

Spółka trafiła na nowy rezerwuar na Ukrainie. Testy przesądzą, czy rozpocznie wydobycie.

Spółka trafiła na nowy rezerwuar na Ukrainie. Testy przesądzą, czy rozpocznie wydobycie.

Kulczyk Oil Ventures (KOV) zakończył pierwszy etap testowania odwiertu O-9 na Ukrainie. Natrafił na nową strefę gazonośną, która prawdopodobnie — jak podaje — rozciąga się wzdłuż całego pola Olgowskoje. O-9 jest drugim odwiertem wykonanym na Olgowskoje od przejęcia w czerwcu 2010 r. przez KOV realizującej projekt spółki KUB-Gas. Ma posłużyć do testów gazonośnych rezerwuarów w strefie środkowego Baszkiru. Spółka podkreśla, że dopiero rezultaty tych badań przesądzą o możliwości i skali wydobycia gazu.

Według KOV, nowo odkryta strefa, czyli rezerwuar R37 znajdujący się na głębokości ponad 2,5 tys. m, może zawierać ponad 113 mln m sześc. gazu nadających się do komercyjnego wydobycia. Dla porównania, Zakłady Azotowe Puławy zużywają rocznie 850-900 mln m sześc. paliwa rocznie.

— Odwiert O-9 pozwoli zarówno na wzrost produkcji gazu, jak i zwiększenie udokumentowanych rezerw na Ukrainie — mówi dr Trent Rehill, wiceprezes ds. geologii i geofizyki w KOV.

Spółka jest pełna optymizmu. Twierdzi, że wstępna analiza danych uzyskanych podczas testów wskazuje na istnienie siedmiu podobnych rezerwuarów wzdłuż całego pola Olgowskoje.

Odwiert zlokalizowany jest około 1,2 km na północny zachód od poprzedniego — O-8, który osiągnął zaplanowaną głębokość ponad 2,7 tys. m na początku stycznia. Podczas prac napotkano tam liczne strefy gazonośne. Testy O-8 rozpoczną się w trzecim kwartale, po zakończeniu testów O-9.

Kulczyk w Afryce

Ophir Energy spółka, w której Jan Kulczyk ma 13 proc. akcji (21 proc. należy do Grupy Mittal), chce pozyskać w ramach lipcowego debiutu giełdowego 350-400 mln USD na wiercenia w Afryce Wschodniej. "Financial Times" podaje, że zakres cenowy akcji ustalono na 250-280 GBP, co pozwala wycenić spółkę na 0,9-1,05 mld USD. W Tanzanii Ophir ma m.in. mniejszościowe udziały w trzech blokach poszukiwawczych na morzu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / KOV namierzył więcej gazu