KOV rozwinie skrzydła w Kanadzie

Dzięki kanadyjskiemu przejęciu spółka Jana Kulczyka, warta miliard złotych, zaistnieje na giełdzie w Toronto. Liczy na tamtejszych analityków i fundusze

Serinus Energy będzie nową nazwą Kulczyk Oil Ventures (KOV). Zmiana lingwistyczna, ale nie semantyczna, bo Serinus to łacińska nazwa gatunku ptaka, którego polscy ornitolodzy nazywają… kulczykiem. Nową nazwą spółka kontrolowana przez Jana Kulczyka chce rozpocząć nowy etap rozwoju. Ogłosiła wczoraj plan przejęcia Winstar Resources, czyli kanadyjskiej spółki poszukiwawczo-wydobywczej, notowanej na giełdzie w Toronto. Za 112 mln CAD (350 mln zł) KOV przejmie pakiet kontrolny w kupowanej spółce i będzie notowany równolegle w Warszawie i w Toronto.

KANADYJSKIE ZWIĄZKI: Kulczyk Oil Ventures, poszukiwawczo- -wydobywcza spółka Jana Kulczyka, od początku jest związana z Kanadą. Powstała na bazie kanadyjskiej firmy naftowej Loon Energy, a siedzibę ma w Calgary. Teraz czas na giełdę w Toronto.
 [FOT. WM]
KANADYJSKIE ZWIĄZKI: Kulczyk Oil Ventures, poszukiwawczo- -wydobywcza spółka Jana Kulczyka, od początku jest związana z Kanadą. Powstała na bazie kanadyjskiej firmy naftowej Loon Energy, a siedzibę ma w Calgary. Teraz czas na giełdę w Toronto. [FOT. WM]
None
None

— Pozostajemy czołowym akcjonariuszem spółki powstałej z połączenia Winstaru i KOV. Serinus Energy będzie jednym z kluczowych aktywów w naszym globalnym portfelu surowcowym — podkreśla Jan Kulczyk. Władze KOV szacują, że kapitalizacja nowej spółki może sięgnąć 1 mld zł. Sam KOV rynek wycenia dziś na 616 mln zł, a Winstar — na 80 mln CAD (ok. 250 mln zł).

Dzięki połączeniu KOV dołoży do swoich siedmiu koncesji (5 na Ukrainie, 1 w Brunei i 1 w Syrii) sześć nowych (5 w Tunezji i 1 w Rumunii). Na wszystkich 13 koncesjach, w pięciu krajach, będzie mieć status operatora, a ich łączne rezerwy potwierdzone i prawdopodobne (2P) szacuje się na 20,6 mln baryłek ekwiwalentu ropy. Produkcja KOV zwiększy się dzięki przejęciu o połowę, do 4,5 tys. baryłek ekwiwalentu ropy.

Śladem sukcesu

I o to chodziło.

— Szukaliśmy spółki z dużym potencjałem poszukiwawczym i aktywami, których wartość można podnieść w krótkim czasie, czyli powtórzyć nasz ukraiński sukces. Winstar to spółka nie tylko z ogromnym potencjałem wzrostu, ale jednocześnie pokaźną produkcją i pozytywnymi przepływami finansowymi — mówi Dariusz Mioduski, przewodniczący rady dyrektorów KOV. W 2010 r. KOV przejął ukraiński KUB-Gas. Szczyci się, że w trzy lata udało mu się tam ponad sześciokrotnie zwiększyć produkcję brutto, do 750 tys. m sześc. dziennie, a wartość rezerw 3P zwiększyć siedmiokrotnie, do 450 mln USD. Cash-flow pokrywa już wszystkie koszty działalności KOV na Ukrainie. KOV szukał też prężnego rynku giełdowego. Jest już wprawdzie notowany w Warszawie, ale reprezentacja sektora poszukiwawczo-wydobywczego jest u nas raczej skromna.

— Szukaliśmy najlepszego i najbardziej profesjonalnego rynku dla równoległych notowań dla KOV. W grę wchodziła tylko giełda w Toronto i londyński parkiet AIM, przy czym ten pierwszy rynek jest większy. W Toronto notowanych jest około 400 spółek tego sektora, zajmuje się nim około 200 analityków. Obecne są też dziesiątki wyspecjalizowanych funduszy — wyjaśnia kanadyjski wybór Dariusz Mioduski. To istotne dla KOV, który w Warszawie nie jest jeszcze regularnie analizowany przez żadne biuro maklerskie. Winstar natomiast chwali się na stronie internetowej gronem analityków, którzy zajmują się spółką, ale żaden z nich nie odpowiedział wczoraj na nasze pytania.

Poparcie akcjonariuszy

Za przejmowaną spółkę KOV będzie płacić w akcjach i w gotówce. Na każdą akcję Winstara przypadnie 7,5 akcji KOV i 2,5 CAD w gotówce. — Ponad 50 proc. akcjonariuszy zadeklarowało już, że poprze transakcję — szacuje Dariusz Mioduski. Po połączeniu spółek akcjonariusze Winstaru (oraz właściciele opcji) będą posiadali około 21 proc., a akcjonariusze KOV — około 79 proc. udziału w Serinus Energy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane