Kowalczyk: Resort rolnictwa za paliwem rolniczym

Polska Agencja Prasowa SA
07-07-2005, 17:37

Ministerstwo rolnictwa jest za wprowadzeniem paliwa rolniczego - poinformował wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk. Jego zdaniem, największym problemem jest kontrolowanie, by paliwo to było wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, a także brak środków finansowych.

Ministerstwo rolnictwa jest za wprowadzeniem paliwa rolniczego - poinformował wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk. Jego zdaniem, największym problemem jest kontrolowanie, by paliwo to było wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, a także brak środków finansowych.

    Posłowie uchwalili w czwartek poprawkę do nowelizacji ustawy Kodeks karno-skarbowy. Przewiduje ona karę grzywny lub pozbawienia wolności dla osoby, która stosuje olej opałowy zamiast oleju napędowego do pojazdów mechanicznych. Na takim paliwie, zdaniem Danuty Hojarskiej (Samoobrona), jeździ połowa rolników.

    Wiceminister sprawiedliwości Andrzej Grzelak podkreślił w czwartek w Sejmie, że rząd jest przeciwny tej regulacji, więc nie będzie kontrolował, kto na jakim paliwie jeździ. Dodał, że jego zdaniem, warto jest "załatwić" paliwo specjalnie dla rolników.  

    Przewodniczący sejmowej komisji finansów Mieczysław Czerniawski (niez.) poinformował, że w maju tego roku prezydium Sejmu nie wyraziło zgody na wznowienie prac nad poselskim projektem ustawy o paliwie rolniczym. Z takim wnioskiem wystąpiły wspólnie na początku maja tego roku sejmowe komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Finansów Publicznych. Posłowie poparli ten wniosek jednogłośnie.

    Kowalczyk w rozmowie z PAP zaznaczył, że resort nie jest przeciwny wprowadzeniu paliwa rolniczego, gdyż nie jest to sprzeczne z prawem unijnym. Tańsze paliwo poprawiłoby opłacalność produkcji rolnej. Jak powiedział, głównym powodem tego, że takie paliwo nie zostało wprowadzone, jest brak środków.

    Według niego, jeżeli resort finansów sprzedawałby rolnikom olej napędowy bez akcyzy, to wpływy do budżetu byłyby niższe o 2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kowalczyk: Resort rolnictwa za paliwem rolniczym