Kowalski się nie nadaje, a Nowakowi się nie chce

opublikowano: 08-08-2019, 22:00

Na tysiąc pracowników przypada 862 niepracujących lub biernych zawodowo. Gdzie leży problem?

Budowlanka, produkcja, handel, IT — w tych branżach jest największy niedobór fachowców. Gdzie szukać rezerw? Wśród tych, którzy mogliby pracować, ale trafiają na bariery. Zdecydowaną większość biernych zawodowo, co oczywiste, stanowią emeryci (prawie 55 proc.) i ludzie, którzy jeszcze się uczą lub uzupełniają kwalifikacje (ponad 16 proc.). Są jednak osoby w wieku produkcyjnym z różnych powodów wykluczone z rynku pracy: najczęściej obciążone obowiązkami rodzinnymi (32 proc.) albo chorobą lub niepełnosprawnością (25 proc.) — wynika z danych GUS za I kwartał tego roku. Nie brakuje też zniechęconych bezskutecznością poszukiwań zatrudnienia i poszukujących pracy, ale niegotowych do jej podjęcia.

Zobacz więcej

Budowlańcy

— Niemal połowa Kowalskich nie pracuje — jest ich prawie 13,5 mln na ponad 16 mln pracujących. W tym 5 mln to osoby w wieku produkcyjnym. To znaczy, że na tysiąc osób pracujących przypada aż 862 niepracujących lub biernych zawodowo — wylicza Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający firmy rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire.

Dużą grupą nieaktywnych są osoby młode, co według Eurostatu jest problemem całej UE. Mówi się o pokoleniu NEET-ów (z ang. not in employment, education or training) — to ludzie w wieku 20-34 lata, którzy nie pracują i się nie kształcą. Innym problemem jest masowa dezaktywizacja zawodowa Polek, będąca zdaniem Michała Młynarczyka następstwem programu 500+, który został rozszerzony na pierwsze dziecko.

— Rządowy program jest ogromnym wsparciem dla wielu rodzin, ale ma skutek uboczny: sprawia, że część kobiet woli zostać w domu. Polskie matki dostały silny bodziec do niepodejmowania działalności zawodowej i to one będą najszybciej rosnącą grupą nieaktywnych — mówi przedstawiciel firmy Devire.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu