KPP- Co zamierza resort pracy?

14-02-2007, 14:09

Anna Kalata Minister Pracy i Polityki Społecznej przedstawiła wczoraj plany działań resortu pracy na najbliższy rok. Wiele z przedstawionych propozycji jest zgodnych z oczekiwaniami pracodawców, częśćz nich oceniamy jednak negatywnie.

Anna Kalata Minister Pracy i Polityki Społecznej przedstawiła wczoraj plany działań resortu pracy na najbliższy rok. Wielez przedstawionych propozycji jest zgodnych z oczekiwaniami pracodawców, częśćz nich oceniamy jednak negatywnie.

Pozytywnie oceniamy zapowiedź wzmocnienia roli dialogu społecznego w podejmowaniu decyzji dotyczących rynku pracy. Jeśli chodzi o tę kwestię obecnie wszyscy partnerzy społeczni odczuwają duży niedosyt. Prace nad umową społeczną utknęły w miejscu, a proces konsultacji aktów prawnych stał się czystą formalnością – uwagi partnerów społecznych rzadko brane są pod uwagę. Wierzymy, że powrót do rozmów z partnerami społecznymi pozwoli lepiej przygotować nowe przepisy dotyczące pracowników i pracodawców.

Priorytetem działań resortu ma być stworzenie nowej ustawy, która będzie miała na celu zaktywizowanie wielu młodych ludzi pozostających dziś bez pracy. Proponuje się między innymi odciążenie urzędów pracy z funkcji administracyjnych na rzecz bardziej aktywnego prowadzenia przez nie pośrednictwa zawodowego. Ponadto zakłada się wzmocnienie roli gmin w aktywizacji zawodowej mieszkańców.

Zdaniem KPP dziś przydatność urzędów pracy w poszukiwaniu zatrudnienia jest niewielka. Dlatego pozytywnie oceniamy plan usprawnienia publicznych służb pośrednictwa pracy. Uważamy jednak, że warto byłoby rozważyć możliwość zaangażowania do aktywizacji zawodowej również niepubliczne instytucje pośrednictwa pracy. Na naszym rynku z dużym powodzeniem działa wiele agencji pracy tymczasowej. Być może współpraca administracji państwowej z tymi agencjami przyniosłaby znaczne efekty w aktywizacji zawodowej, szczególnie ludzi młodych, czy tzw. grupy 50+.

Dialog społeczny będzie szczególnie potrzeby przy okazji podejmowania decyzji dotyczących reformy emerytalnej. Oczekujemy, że będziemy mogli zapoznać się ze wszystkimi założeniami, wyliczeniami i analizami na ten temat. Mamy nadzieje, że przyjęcie zmian proponowanych przez Ministerstwo Pracy nie spowoduje dodatkowych obciążeń dla pracodawców. Obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace nad obniżeniem pozapłacowych kosztów pracy. Należy dokładne przeanalizować czy propozycje Pani Minister Kalaty nie będą stały w sprzeczności z planami resortu finansów.

Negatywnie oceniamy natomiast zapowiedź podwyższenia płacy minimalnej do poziomu 60% średniego wynagrodzenia. Międzynarodowe zobowiązania nakładają na nas obowiązek dążenia do podniesienia poziomu płacy minimalnej do 50% średniej pensji. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby zawyżać poprzeczkę, zwłaszcza, że osiągnięcie nawet poziomu 50% wydaje się być nierealne w perspektywie najbliższych kilku lat. Mamy nadzieję, że w tym zakresie nie będą podejmowane żadne radykalne decyzje, które mogłyby zdestabilizować sytuację na rynku pracy. Już dziś przedsiębiorcy sygnalizują, że mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników, co powoduje znaczną presję na wzrost pensji. Małe firmy nie są w stanie ponosić obciążeń z tytułu rosnących wynagrodzeń. Znaczne podniesienie płacy minimalnej może spowodować jeszcze wyższą presję. W efekcie może to znacznie osłabić konkurencyjność naszych przedsiębiorców i obecne sukcesy eksporterów staną się historią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KPP- Co zamierza resort pracy?