KPP: Rząd chce oszczędzać kosztem emerytów

04-11-2009, 14:11

Czy dojdzie do zmniejszenia z 7,3 proc. do  ok. 2 proc. wysokości składki emerytalnej odprowadzanej do Otwartych Funduszy Emerytalnych? Nad tym pomysłem zastanawia się minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak. – Stanowczo sprzeciwiamy się tym propozycjom – mówią eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich.

Komunikat KPP:

Zdaniem minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak skonstruowany na modelu chilijskim polski system emerytalny nie odzwierciedla europejskiej specyfiki rynku. W związku z tym pani minister proponuje wprowadzenie zmian w oparciu o wzorce skandynawskie, polegające na obniżeniu składki do OFE do ok. 2 proc. Nad rewizją obecnego systemu zastanawia się także przedstawiciel Kancelarii Prezydenta, a Premier RP Donald Tusk stwierdził, że pieniądze emerytów nie mogą przyczyniać się do zarobków instytucji finansowych.

Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że to zły pomysł, zwłaszcza że obecny system został wspólnie wypracowany 10 lat temu i tak naprawdę nie zdążył jeszcze przynieść spodziewanych efektów – obecnie, ze względu na krótki okres uczestnictwa w systemie, część emerytury pochodząca z drugiego filaru jest bardzo niska.

Zdaniem KPP propozycja czasowego obniżenia wysokości składki przekazywanej do Funduszy, czy wręcz zawieszenie ich wypłaty spowoduje zepsucie systemu i faktyczne obniżenie części kapitałowej emerytury. Konfederacja stanowczo protestuje przeciwko próbom zmniejszania długu publicznego oraz ratowania sytuacji finansowej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych kosztem OFE i samych ubezpieczonych. Jest to polityka krótkowzroczna i nie może być stosowana w tak ważnym dziale jakim są emerytury, gdzie długookresowe planowanie jest podstawą. Oznaczałoby to powrót do systemu repartycyjnego, opartego na finansowaniu emerytów przez pracujących z ich bieżących składek, który w przyszłości, kiedy sytuacja demograficzna ulegnie pogorszeniu, spowoduje olbrzymie konsekwencje finansowe dla budżetu państwa.

KPP ma świadomość, iż przechodzenie z systemu repartycyjnego na częściowo kapitałowy jest niezwykle kosztowne zwłaszcza w okresie kryzysu, ale zaowocuje w przyszłości, kiedy sytuacja demograficzna ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Konfederacja Pracodawców Polskich podkreśla, iż obecnie toczą się prace w Komisji Trójstronnej nad założeniami nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Inicjatorem prac jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W związku z tym wydaje się nieuzasadnione ignorowanie partnerów społecznych i równoczesne prezentowanie sprzecznych koncepcji zmiany systemu emerytalnego. Konfederacja podkreśla, że ministerialne założenia do nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych nie tylko nie przewidują zmniejszenia kwoty przekazywanej do OFE, a wręcz przeciwnie - rozpoczynają dyskusję nad zwiększeniem możliwości inwestowania Funduszy w dodatkowe instrumenty finansowe i wprowadzeniem dodatkowych rodzajów funduszy.

Warto też podkreślić, że opinie prezentowane przez różne środowiska polityczne na temat obniżenia składki do OFE są często sprzeczne ze sobą i nie są potwierdzone żadnymi projektami aktów prawnych, co powoduje jedynie negatywne nastawienie obywateli do obecnego modelu systemu emerytalnego.

Konfederacja Pracodawców Polskich stanowczo opowiada się za koniecznością prowadzenia merytorycznej dyskusji nad niezbędnymi zmianami w systemie emerytalnym. Uważamy, iż wypowiedzi i propozycje sprzeczne z obecnie toczącymi się pracami w ramach Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji ds. społeczno-gospodarczych są ignorowaniem partnerów społecznych oraz dezawuują znaczenie podjętych prac.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KPP: Rząd chce oszczędzać kosztem emerytów