KPP: Strajk pocztowców będzie nielegalny

AOP, TM
17-04-2008, 09:06

"W związku z sytuacją w Poczcie Polskiej, która jest członkiem Konfederacji Pracodawców Polskich, rozważamy możliwość złożenia doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Organizację Międzyzakładową NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej" - poinformowała Konfederacja Pracodawców Polskich w informacji prasowej.  

"W Poczcie Polskiej od pewnego czasu trwa spór zbiorowy. Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych, utworzona przez 38 związków zawodowych ogłosiła spór zbiorowy i prowadziła negocjacje z kierownictwem PUP Poczta Polska. Jednocześnie związek zawodowy NSZZ Solidarność podjął decyzję o zorganizowaniu akcji strajkowej. Związek ten już 27 marca  br. podjął uchwałę ws. akcji strajkowej. Została ona utajniona do 14 kwietnia. Oznacza to, że pracodawca przystępował do negocjacji, które były jedynie pozornymi rozmowami, bowiem kwestia strajku została już wcześniej przesądzona" - czytamy w uzasadnieniu stanowiska KPP.

Konfederacja informuje, że jeszcze przed przystąpieniem do mediacji, w trakcie rokowań  I etapu sporu zbiorowego, związek przeprowadził referendum strajkowe. "Jest to ewidentnym złamaniem prawa, dobrych obyczajów i wręcz sprzeczne z logiką - na tym etapie pracownicy nie mieli wiedzy, jakie są efekty rozmów i w jakim zakresie pracodawca jest skłonny spełnić ich oczekiwania". 

Ponadto to Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych weszła w spór zbiorowy z  pracodawcą i prowadzi go przez kolejne fazy i to ona ma prawo podjąć akcje strajkowe. Jednak, dopiero po zakończeniu mediacji - zgodnie z art. 15 w zw. z art. 17 ust 3 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – jest ona uprawniona do podjęcia decyzji o ogłoszeniu strajku. Tymczasem w Poczcie Polskiej decyzję o strajku podjął tylko NSZZ „Solidarność” .

Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że organizowany przez NSZZ Solidarność nielegalny strajk stanowi brutalny dowód na nieliczenie się związkowców z potrzebami klientów przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, którym jest „Poczta Polska”.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AOP, TM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KPP: Strajk pocztowców będzie nielegalny