Kraje BRIC wezwały do zreformowania systemu walutowego

PAP
opublikowano: 16-06-2009, 19:44

Kraje BRIC, czyli Brazylia, Rosja, Indie i  Chiny, wezwały we wtorek do stworzenia - jak to ujęły - zdywersyfikowanego, stabilnego i przewidywalnego systemu walutowego. Opowiedziały się też za  zwiększeniem roli krajów rozwijających się w międzynarodowych instytucjach finansowych, a także za zreformowaniem ONZ.

Postulaty te zawarte zostały we wspólnym oświadczeniu przyjętym na szczycie BRIC, który odbył się w Jekaterynburgu na Uralu. Była to pierwsza taka narada przywódców Brazylii, Rosji, Indii i Chin. Wcześniej liderzy tych czterech krajów odbyli tylko krótkie spotkanie przy okazji zeszłorocznego szczytu G-8 w Japonii.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, którego pozostali przywódcy upoważnili do podsumowania szczytu, ocenił, że spotkanie spełniło oczekiwania i było doniosłym wydarzeniem historycznym. Miedwiediew poinformował, że jego głównym tematem była sytuacja finansowo-gospodarcza w świecie, którą określił jako "złożoną". Rosyjski prezydent przekazał, że państwa BRIC uzgodniły, iż będą koordynowały swoje poczynania w walce z globalnym kryzysem.

Miedwiediew podał, że Brazylia, Rosja, Indie i Chiny porozumiały się również co do wypracowania parametrów nowej światowej architektury finansowej. "Polecimy naszym ministrom finansów, szefom banków centralnych i przedstawicielom innych zainteresowanych struktur, by się spotkali i przygotowali swoje propozycje" - powiedział gospodarz Kremla.

W swoim wspólnym oświadczeniu liderzy czterech krajów podkreślili, że chcą reformy międzynarodowych instytucji finansowych - tak by odzwierciedlały one zmiany w światowej gospodarce.

"Kraje z gospodarką przejściową lub rozwijającą się powinny mieć większy głos i reprezentację w międzynarodowych instytucjach finansowych, a ich szefowie winni być wyłaniani w otwartym, przejrzystym i uwzględniającym dorobek (kandydatów) postępowaniu" - oznajmili Luiz Inacio Lula da Silva, Hu Jintao, Dmitrij Miedwiediew i Manmohan Singh.

"Uważamy także, że potrzebny jest stabilny, przewidywalny i bardziej zdywersyfikowany system walutowy" - dodali.

Przywódcy państw BRIC wypowiedzieli się przeciwko wszelkim formom protekcjonizmu, w tym w światowym handlu produktami rolnymi. Zapowiedzieli również, że nasilą współpracę w sferze bezpieczeństwa energetycznego.

Podkreślili konieczność zwiększenia roli Indii i Brazylii na arenie międzynarodowej. "Potwierdzamy duże znaczenie, jakie przywiązujemy do statusu Indii i Brazylii w sprawach światowych. Rozumiemy i popieramy ich dążenie do odgrywania jeszcze większej roli w ONZ" - oświadczyli.

"Wyrażamy twarde przywiązanie do wielostronnej dyplomacji z centralną rolą ONZ w walce z globalnymi wyzwaniami i zagrożeniami. W związku z tym potwierdzamy konieczność głębokiej reformy ONZ, mającej na celu zwiększenie jej skuteczności - tak, by mogła efektywniej reagować na współczesne globalne wyzwania" - wskazali.

Drugi szczyt BRIC odbędzie się w 2010 roku w Brazylii.

Skrót BRIC wszedł do międzynarodowego obiegu w 2003 roku za sprawą banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Ogłosił on wtedy prognozę, zgodnie z którą Brazylia, Rosja, Indie i Chiny do 2050 roku wyrosną na czołowe potęgi gospodarcze świata.

BRIC zamieszkuje łącznie 2,8 mld ludzi, czyli połowa populacji naszego globu. Te cztery kraje traktowane są jako ogromny rynek konsumencki z długoletnim potencjałem rozwojowym.

Pierwsze spotkanie w formacie BRIC odbyło się w 2006 roku na szczeblu ministrów spraw zagranicznych podczas dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W 2007 roku "czwórka" spotkała się ponownie przy tej samej okazji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Kraje BRIC wezwały do zreformowania systemu walutowego