Krajowe rolnictwo wciąż poza strefą 4.0

opublikowano: 15-05-2018, 07:18
aktualizacja: 15-05-2018, 07:21

Nowe technologie mogą pomóc w rozwiązaniu globalnych problemów, także żywnościowych. Ich adaptacja nie jest jednak jednakowa w każdym rejonie świata.

Wzrost liczby ludności na świecie prowadzi do zwiększenie popytu na żywność. Dane FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) z 2017 r. wskazuję, że już w połowie stulecia zapotrzebowanie na produkty rolne może być o 50 proc. wyższe niż w 2013 r., a w regionach Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowej nawet o 112 proc. Oznacza to potrzebę regularnego zwiększania efektywności produkcji, co w obecnych czasach wiąże się z wprowadzaniem do rolnictwa innowacji. Prognozuje się, że zapotrzebowanie na badania i rozwój (B+R) do 2050 r. w skali globalnej wzrośnie w tym segmencie do 100 mld USD rocznie (InSTePP, 2016). Według McKinsey’a rozwój cyfryzacji w rolnictwie może przynieść nawet 330 mld USD do 2025 r. A jak wyglądają obecnie realia? 

Tomasz Zdziebkowski, prezes Spearhead.
ARC

Na lokalnym gruncie

W Polsce, jak wskazują analizy Banku Światowego, w rolnictwie zatrudnionych jest nieco ponad 10 proc. osób aktywnych zawodowo. A wydajność sektora jest niższa od średniej w Unii Europejskiej.

- Drogą do wzrostu jego wydajności jest zwiększenie skali produkcji oraz poprawa efektywności, m.in. poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii. Dane zbierane z satelitów oraz za pomocą dronów, w połączeniu z nowoczesnymi maszynami, pozwalają nie tylko poprawić zyskowność gospodarstw, ale także, dzięki oszczędnemu gospodarowaniu nawozami i środkami chemicznymi, poprawiają jakość środowiska. To inwestycje, które mogą przynieść szybką stopę zwrotu. Sama poprawa efektywności dzięki nowym kombajnom i wykorzystaniu GPS pozwala w Polsce wygenerować oszczędności sięgające nawet do kilkudziesięciu złotych na hektar w ciągu roku – wylicza Tomasz Zdziebkowski, prezes grupy rolnej-spożywczej Spearhead, działającej w Polsce, Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowacji i Rumunii.

Zaznacza on, że w obecnie na rynku zachodzi technologiczna rewolucja obejmująca zarządzanie uprawami, produkcję zwierzęcą, ochroną roślin, uwidaczniają się zmiany w organizacji i ekonomice gospodarstw rolnych. Nowe technologie coraz częściej opierają się na wykorzystaniu rozbudowanych, zmiennych i różnorodnych zbiorów danych, technologii satelitarnej czy automatyzacji.

Innowacje w praktyce

Przykład: firma Spearhead od ubiegłego roku testuje w Polsce technologię Climate FieldView. Pozwala ona gromadzić rolnikom wszystkie swoje dane na jednej zintegrowanej platformie, analizować je i budować skrypty do automatyzacji zmiennego nawożenia. Z technologii tej korzysta obecnie ponad 100 tys. rolników w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, a także w Europie. Całość jest kompatybilna z wieloma rodzajami maszyn, w tym siewnikami, spryskiwaczami i kombajnami. 

Firma współpracowała również z krajowym przedsiębiorstwem Agro Sat w zakresie wykorzystania zdjęć i danych z satelity w rolnictwie precyzyjnym. 

- Pozwala ono w sposób indywidualny określić każdy obszar pola i odpowiednio regulować ilość dostarczanych składników pokarmowych w jego obrębie – wyjaśnia Tomasz Zdziebkowski.

Do bieżącego monitoringu upraw i kontroli stanu plantacji np. po zastosowaniu oprysku wykorzystać można m.in. drony. Ułatwieniem w pracy plantatorów może być również nawigacja GPS stosowana na polu. Systemy kontroli położenia maszyny wraz z technologiami precyzyjnego sterowania powodują redukcję tzw. nakładek aplikacyjnych na danym obszarze pola.  

- Robimy to np. po to, żeby nie nawozić tego samego miejsca dwa razy lub nie sadzić nasion dwukrotnie. Takie działania mogą obniżyć zużycie nawozów, co w przeliczeniu na naszą skalę działania daje pokaźne oszczędności, rzędu nawet do kilkuset tysięcy złotych rocznie – mówi prezes Tomasz Zdziebkowski.

Inne rozwiązanie: pod koniec ubiegłego roku Bosch i Bayer ogłosiły np., że w ramach trzyletniej współpracy badawczej będą rozwijać technologię smart spraying, która poprawia skuteczność stosowania środków ochrony roślin. 

- Łączymy najnowocześniejszą technologię identyfikacji chwastów z możliwością bardzo precyzyjnego stosowania różnego rodzaju substancji aktywnych służących do ich zwalczania. Proces ten jest realizowany z dużą dokładnością, przy rozdzielczości przestrzennej znacznie poniżej jednego metra. Ułatwi to rolnikom praktykowanie zrównoważonych technik stosowania środków ochrony roślin. Co jest przy tym ważne: system uwzględnia wcześniejsze opryski, zmianę substancji aktywnych i koncentruje się na jak największej skuteczności stosowanego herbicydu, co zapobiega uodparnianiu się chwastów na stosowane środki ochrony roślin - mówił wówczas Björn Kiepe z działu digital farming firmy Bayer. 

Cena za technologię

Dostępność wielu technologicznych rozwiązań może zwiększyć w rolnictwie współczesny trend rynkowy - sharing economy (ekonomia współdzielenia).  Dla przykładu, amerykańska firma SWIIM oferuje narzędzie usprawniające zarządzanie wodą, ale także umożliwia gospodarstwom udostępnienie własnych zasobów wody, której w danej chwili nie potrzebują, innym rolnikom. Można to nazwać „rolniczym AirBnB”. 

Australijska firma FarmBit pozwala natomiast rolnikom wypożyczać od siebie wzajemnie sprzęt, a w kolejnym kroku planuje stworzenie usługi typu Uber, aby od razu dostarczać te maszyny do klientów.

Podobną formułę stosuje młoda, polska platforma AgroDeal. Serwis internetowy proponuje zwiększenie efektywności eksploatacji maszyn i sprzętu rolniczego poprzez ich wynajem. 

Po zakończeniu prac polowych mają one stać się dodatkowym źródłem przychodów dla gospodarstwa. 

Jednak polskie gospodarstwa raczej sporadycznie sięgają po bardzo zaawansowane technologie wspomagające uprawę roli - w większości są zbyt małe, by inwestycje w tym zakresie dawały im oczekiwany zwrot.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane