Krajowy gigant z regionalnymi aspiracjami

opublikowano: 22-10-2014, 00:00

Bocian w gnieździe — logo firmy Atlas. Symbolika zobowiązuje. Atlas coraz śmielej wychyla nos z polskiego gniazda i wije sobie nowe: na Białorusi i w Rumunii

Korzenie firmy sięgają 1989 r. Początkowo jej wspólnicy zajmowali się pracami budowlanymi. Za właściwy początek jej działalności uznaje się 1991 r., kiedy w Łodzi powstała wytwórnia klejów i zapraw budowlanych Atlas. Dziś niemal wszyscy Polacy rozpoznają charakterystyczne logo — bociana w gnieździe. Za granicą marka też dobrze się kojarzy.

Jacek Michalak
Jacek Michalak
wiceprezes ds. rozwoju grupy Atlas
ARC

— Wiele razy miałem okazję usłyszeć od kolegów z zagranicy o seminariach, na których dyskutowano o fenomenie Atlasu, chwaląc jednocześniejakość naszych wyrobów — mówi Jacek Michalak, wiceprezes ds. rozwoju grupy Atlas. Marka Atlas kojarzy się głównie z klejami do glazury i systemami ociepleń, ale przez 25 lat działalności pod tą nazwą powstała ogromna struktura, w której skład wchodzą 23 spółki o różnych specjalizacjach.

— Produkujemy wiele materiałów budowlanych w fabrykach w Piotrkowie Trybunalskim, Bydgoszczy, Dąbrowie Górniczej, Suwałkachoraz Zgierzu. Grupa Atlas to także Dolina Nidy — największy polski producent wyrobów gipsowych z dwoma zakładami produkcyjnymi w Leszczach koło Pińczowa i w Koninie — opowiada Jacek Michalak. To nie wszystko. W strukturze Atlasu działa jeszcze jeden producent gipsu — Kopalnia Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd z zakładami w Niwnicach i Lubichowie. Atlas to również firma Izohan, która w zakładach w Pomieczynie, Gdańsku i Jaśle produkuje wyroby przeznaczone do hydroizolacjioraz papę, a także spółka Chemiks, specjalizująca się w wyrobach na bazie żywic reaktywnych.

— Poza Atlasem, Doliną Nidy i Nowym Lądem suche zaprawy budowlane oferuje także firma WIM. Do naszej grupy należą także: firma spedycyjna Sped Partner, dystrybutor energii elektrycznej spółka Nida Media oraz Kopalnia Piasku Kwarcowego Grudzeń Las — dodaje Jacek Michalak.

Poza Polską Atlas świetnie radzi sobie m.in. na Białorusi, gdzie zgromadził większościowypakiet udziałów w największej firmie produkującej zaprawy budowlane — Tajfun. W Rumunii Atlas ma większościowy udział w firmie Cesal.

Poza tym w Łotwie, Rosji i na Ukrainie działają spółki handlowe zajmujące się dystrybucją wyrobów budowlanych produkowanych przez Atlas. — Obecnie koncentrujemy się na naszych inwestycjach na Białorusi. Ponadto planujemy dalej wzmacniać naszą pozycję na wszystkich rynkach, na których już działamy — twierdzi Jacek Michalak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane