Kraków goni Warszawę

opublikowano: 30-01-2017, 22:00

Stolica Małopolski to drugi pod względem wielkości i pierwszy pod względem tempa rozwoju rynek biurowy w Polsce.

Na koniec 2016 r. w stolicach regionów (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Lublin) było ponad 3,9 mln mkw. biur — wynika z danych Polish Office Research Forum. Najwięcej powierzchni jest w Krakowie (915,8 tys. mkw.), następnie we Wrocławiu (847,8 tys. mkw.) i w Trójmieście (633,9 tys. mkw.). W minionym roku do użytku oddano 491,4 tys. mkw. biur, z czego aż 149,3 tys. mkw. powstało w Krakowie.

W 2016 r. deweloperzy byli najbardziej aktywni w historii rynku biurowego w Polsce. W całym kraju w budowie jest 1,4 mln mkw. Najwięcej w Warszawie, a zaraz potem w Krakowie — mówi Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL.
Zobacz więcej

DEWELOPERZY NIE ZWALNIAJĄ TEMPA:

W 2016 r. deweloperzy byli najbardziej aktywni w historii rynku biurowego w Polsce. W całym kraju w budowie jest 1,4 mln mkw. Najwięcej w Warszawie, a zaraz potem w Krakowie — mówi Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL. Marek Wiśniewski

— Polski rynek nieruchomości komercyjnych jest dojrzały i wciąż się rozwija. Bardzo atrakcyjny inwestycyjnie jest Kraków, drugi największy i zarazem najszybciej rozwijający się rynek biurowy w Polsce — komentuje Julie Archambault, starsza negocjatorka w firmie Cushman & Wakefield.

Rok rozwoju

Wszystko wskazuje na to, że 2017 r. będzie stał pod znakiem dalszego rozwoju krakowskiego rynku biurowego. — Najwięcej powierzchni powstaje w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. W 2017 r. Kraków przekroczy próg miliona mkw. zasobów biurowych jako drugie, po stolicy, miasto w kraju — zauważa Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL.

W dawnej stolicy Polski powstają m.in. dwa biurowce firmy Echo (każdy po 19 tys. mkw.), dwie inwestycje firmy Skanska (Axis o powierzchni 20 tys. mkw. i pierwszy etap na Pawiej tej samej wielkości). Mimo że podaż Krakowa w tym roku przekroczy magiczną granicę pół miliona i rozpoczęto tak wiele nowych projektów, w mieście wciąż jest potencjał do rozbudowy.

— W Krakowie jest wiele gruntów odpowiednich pod zabudowę biurową. Na część deweloperzy przygotowali projekty i niektóre mają już pozwolenia na budowę — podkreśla Jarosław Czerski z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

Rosnące wymagania

Wciąż głównymi zainteresowanymi krakowskim rynkiem są najemcy z sektorów BPO/SSC i IT. To oni przyczynili się do gwałtownego rozwoju budownictwa biurowego.

— Kraków szybko przeistoczył się z regionalnego rynku w przyciągający największe światowe firmy, które coraz częściej właśnie tu zakładają swoje centra usług wspólnych. Dzięki rozwiniętemu rynkowi pracy i dużej liczbie wykwalifikowanych absolwentów wyższych uczelni miasto zyskało opinię najlepszej lokalizacji dla rozwoju sektora usług i branży BPO/SSC — mówi Julie Archambault.

Duża konkurencja na rynku biurowym powoduje wzrost wymagań najemców. To druga ważna tendencja, zgodnie z którą będzie się rozwijał biurowy Kraków w 2017 r. Najemcy oczekują już nie tylko wysokiego standardu i dobrego adresu, ale także atrakcyjnie zaaranżowanej powierzchni biurowej, zaawansowanych technologii i ekologicznych rozwiązań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu