Kraków: ruch w biurach

opublikowano: 09-12-2014, 00:00

W trzech pierwszych kwartałach 2014 r. rynek biurowy w stolicy Małopolski powiększył się o rekordowe 87,6 tys. mkw.

Tylko w III kwartale 2014 r. w Krakowie oddano do użytku sześć nowych biurowców o łącznej powierzchni 67,6 tys. mkw. — wynika z analizy Knight Frank. Co więcej, ponad 111,3 tys. mkw. biur na koniec września było w budowie. Według planów deweloperów 17,6 tys. mkw. zostanie ukończone do końca grudnia, dzięki czemu nowa podaż w całym 2014 r. może osiągnąć rekordowe 105 tys. mkw.

— Od kilku lat w stolicy Małopolski utrzymuje się duży popyt na biura, a zainteresowanie najemców lokalnym rynkiem wzrasta. Warto podkreślić, że od stycznia do końca września 2014 r. wynajęto tu niemal tyle samo biur, co w całym 2013 r. — mówi Agata Holak, konsultant w dziale badań rynku Knight Frank.

Popyt na biurowce w stolicy Małopolski zgłaszają przede wszystkim firmy z branż finansowej, informatycznej, usług profesjonalnych BPO/SSC, w których w Krakowie zatrudnionych jest ponad 30,6 tys. osób. Od 2012 r. miasto odnotowuje najniższy poziom wskaźnika powierzchni niewynajętej. Według Knight Frank, pod koniec września 2014 r. wynosił on około 3,4 proc.

Przeciętne stawki ofertowe w budynkach klasy A wynosiły od 13,5 do 14,5 EUR za metr miesięcznie, natomiast w budynkach klasy B było to 10-12 EUR. W Krakowie, podobnie jak na pozostałych rynkach, kryteria wyboru nieruchomości przez potencjalnych najemców różnią się zależnie od profilu i skali ich działalności. W większości przypadków najważniejsza jest cena, a następnie lokalizacja.

Coraz większego znaczenia nabierają także nowoczesne rozwiązania technologiczne, sposoby zarządzania, doświadczenie inwestycyjne dewelopera czy certyfikacja ekologiczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane