Kraków wprowadza strefę czystego transportu

  • DI
opublikowano: 05-01-2019, 09:13

Na krakowskim Kazimierzu od soboty obowiązuje strefa czystego transportu. Pierwsza w Polsce.

Na plac Nowy i kilkanaście innych ulic mogą wjeżdżać jedynie pojazdy elektryczne, napędzane wodorem albo gazem CNG.

Ograniczenia te nie obowiązują mieszkańców strefy, przedsiębiorców, którzy mają tam siedzibę swojej firmy, osób niepełnosprawnych oraz taksówkarzy.

Kontrolowaniem, czy ograniczenia wjazdu są przestrzegane, będą zajmować się Straż Miejska i policja. Mogą one sprawdzać, czy wjeżdżający do strefy samochodem z tradycyjnym napędem są tam zameldowani. "Zainteresowani mieszkańcy mogą od nas uzyskać identyfikatory do włożenia za szybę auta. Będziemy je wydawać najwcześniej za 10 dni" – mówił PAP Bartosz Piłat z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Strefa czystego transportu została oznakowana. Za złamanie przepisów może grozić mandat do 500 zł, bez naliczania punktów karnych.

Wprowadzenie strefy czystego transportu umożliwiła ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ponieważ rozwiązanie to budziło sprzeciw części radnych oraz mieszkańców, Rada Miasta zdecydowała, że będzie obowiązywać na razie przez pół roku.

"To okres, w którym chcemy sprawdzić funkcjonowanie strefy i nabrać doświadczeń praktycznych i formalno-prawnych m.in. odkryć zalety i mankamenty tego rozwiązania. Być może mieszkańcy i przedsiębiorcy zgłoszą nam uwagi, których nie mieli wcześniej podczas konsultacji społecznych. Tylko testując strefę na małym terenie, możemy myśleć o jej stworzeniu w przyszłości na większym obszarze Krakowa" – mówił Piłat.

W samym Krakowie aut elektrycznych i napędzanych CNG jest zarejestrowanych ok. tysiąca. Z kolei osób, które będą mogły wjeżdżać do strefy, bo nie dotyczą ich ograniczenia, jest ok. 530, a jeśli chodzi o niepełnosprawnych takie uprawnienia mają tylko posiadacze Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej.

Jeśli strefa czystego transportu sprawdzi się i przyniesie efekt w postaci zmniejszenia się liczby samochodów ma Kazimierzu, co ma być pomocne w walce o czyste powietrze, czas jej obowiązywania zostanie przedłużony.

Strefa czystego transportu w Krakowie obejmuje: plac Nowy i ulice: Miodową(na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Bożego Ciała), ul. Bożego Ciała (na odcinku od ul. Św. Wawrzyńca do ul. Miodowej), ul. Meiselsa (na odcinku od Placu Nowego do ślepego zakończenia za ul. Bożego Ciała), ul. Józefa, ul. Nową, ul. Estery, ul. Warszauera, ul. Kupa, ul. Izaaka, ul. Jakuba, ul. Wąską, ul. Bartosza, ul. Szeroką, ul. Ciemną, ul. Lewkowa, ul. Na Przejściu oraz plac Bawół.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu