Kraków wymyślił Cogiteon

opublikowano: 02-09-2018, 22:00

Obecna stolica Polski ma Kopernika — dawna też zbuduje centrum nauki, ale w wersji humanistycznej.

To będzie pierwsza tego typu propozycja w południowej Polsce — Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie, które ruszy za kilka lat, ma przyciągać turystów z całego kraju i zza granicy. Sejmik województwa zdecydował właśnie o zmianie nazwy placówki. Nowa, Cogiteon, nawiązuje do słynnej sentencji Kartezjusza „myślę, więc jestem” (łac. cogito ergo sum). Ma odróżnić małopolski projekt od innych tego typu — np. Morskiego Centrum Nauki, które powstaje w Szczecinie.

— Chcemy nadać naszej instytucji unikatową tożsamość — pozwolić użytkownikom skojarzyć centrum z humanizmem, wiedzą i sztuką. Żadne znane centrum nauki nie używa słowa związanego z „cogito”. To również było istotne — wyjaśnia Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

— To również słowo, które wykorzystał w swojej twórczości literackiej Zbigniew Herbert — autor cyklu poetyckiego „Pan Cogito”. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie, ponieważ centrum w Krakowie ma edukować o człowieku w sieci relacji i powiązań, ale również łączyć naukę ze sztuką — informuje Piotr Koziarz, specjalista ds. komunikacji i promocji Cogiteonu.

Takiej tematyce — a nie naukom ścisłym, jak w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, goszczącym milion odwiedzających rocznie — będzie poświęcona stała ekspozycja małopolskiego centrum. Budynek, w którym zostanie umieszczona, zostanie oddany w połowie 2022 r. Tymczasem już jesienią 2018 r. Cogiteon uruchomi mobilną wystawę o powietrzu. Szacunkowa wartość krakowskiej inwestycji, której projekt samorząd wybrał w lutym tego roku, to 120 mln zł. Warszawski Kopernik kosztował 364,8 mln zł, w tym 207 mln zł pochodziło z funduszy unijnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy