Krakowska strefa ma trzy nowe firmy

opublikowano: 12-11-2020, 16:36

MarDruk Opakowania i AluHouse zwiększają moce, a szwedzki Tyrens zakłada firmę, która będzie świadczyć usługi projektowe.

Trzy firmy dostały decyzje o wsparciu w Krakowskim Parku Technologicznym (KPT). W Krakowie rozpocznie działalność Tyrens Polska. Będzie świadczyć usługi projektowe głównie w sektorach infrastruktury drogowo-kolejowej, budownictwa kubaturowego i ochrony środowiska, a także doradztwa w zarządzaniu finansami, oprogramowaniem i informatyką. Koszt inwestycji wyniesie 9 mln zł. Szwedzki Tyrens ma siedzibę w Sztokholmie, działa od 1942 r. i należy do Fundacji śp. Svena Tyrensa, jej założyciela. Fundacja działa na rzecz rozwoju społeczeństwa, sponsoruje wiele projektów B+R w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Estonii i Litwie.

Dwie z firm, które właśnie otrzymały w KPT decyzje, to polscy mikroprzedsiębiorcy planujący rozbudowę. MarDruk Opakowania, który produkuje i sprzedaje opakowania z tworzyw sztucznych i kartonu, wyda 6,5 mln zł w Andrychowie na zakup urządzeń, nieruchomości i środków transportu wewnętrznego. Firma jest jednocześnie w trakcie realizacji projektów inwestycyjnych, na które dostała dwie decyzje o wsparciu w 2019 r. Była jedynym przedsiębiorcą w KPT z dwiema decyzjami w ubiegłym roku, za co została od strefy nagrodę.

AluHouse, producent stolarki aluminiowej z Gierałtowic, inwestuje w gminie Wieprz, w powiecie wadowickim. Zamierza wybudować halę produkcyjną, kupić maszyny i licencję na oprogramowanie do sterowania i zarządzania produkcją. Koszty kwalifikowane tego projektu to 2 mln zł.

W tym roku KPT wydał 21 decyzji o wsparciu uprawniających do zwolnień z CIT. Firmy obiecały inwestycje za 794,9 mln zł i stworzenie 495 miejsc pracy. W ubiegłym roku strefa wydała 50 decyzji, deklaracje opiewały na niemal 2,2 mld zł i 1,3 tys. etatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane