Krakowska strefa przyspieszyła

opublikowano: 11-03-2019, 22:00

Pięć firm, w tym U Jędrusia i Newag, zainwestuje w Małopolsce 240 mln zł. Ponad połowę z tej kwoty — producent dań gotowych.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. U Jędrusia, firma, która powstała w 1979 r. jako restauracja w centrum Krakowa, to dziś duży producent i dystrybutor gotowych dań. Ma pod Krakowem dwa zakłady: w Morawicy i Wieliczce, w których zatrudnia 800 osób. W 2017 r. spółka miała 414,5 mln zł przychodów i 44,1 mln zł zysku netto. Teraz planuje rozbudowę zakładu w Morawicy — powstanie nowa hala produkcyjna, dojdą dwie linie produkcyjne. Spółka wyda co najmniej 133,36 mln zł i skorzysta ze zwolnień podatkowych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, w związku z czym otrzymała decyzję o wsparciu od Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT).

Kierowany przez Wojciecha Przybylskiego Krakowski Park Technologiczny,
wydał w tym roku 11 decyzji, m.in. dla producenta bram, okien i drzwi
Wiśniowski, który wyda 153 mln zł, Oknoplastu inwestującego 80 mln zł czy firmy
inżynieryjnej CH2M z projektem za 40 mln zł.
Zobacz więcej

DUŻO DUŻYCH:

Kierowany przez Wojciecha Przybylskiego Krakowski Park Technologiczny, wydał w tym roku 11 decyzji, m.in. dla producenta bram, okien i drzwi Wiśniowski, który wyda 153 mln zł, Oknoplastu inwestującego 80 mln zł czy firmy inżynieryjnej CH2M z projektem za 40 mln zł. Danuta Węgiel

Drugi duży przedsiębiorca, który zainwestuje w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej, to Newag, producent elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych oraz lokomotyw. Firma rozbuduje i zmodernizuje linie produkcyjne w Nowym Sączu. To projekt za 80,4 mln zł. Inwestycja będzie realizowana na terenie Newagu włączonym do parku technologicznego. Jak wynika z informacji „PB”, dotyczy linii i urządzeń przeznaczonych do produkcji taboru: lokomotyw, elektrycznych zespołów trakcyjnych, pojazdów spalinowych, a w przyszłości — być może — także tramwajów.

Decyzję o wsparciu dostał też Paletten Werk, średniej wielkości spółka, producent palet drewnianych. Także ta firma zamierza zwiększyć moce. Zainwestuje 16 mln zł w zakładzie w gminie Jordanów. W krakowskiej strefie zainwestują też dwie małe firmy: Globus, producent konstrukcji stalowych z Tarnowa (4 mln zł) i Practic, który wytwarza artykuły gospodarstwa domowego z Wieliczki i planuje w pobliskiej gminie Kłaj budowę zakładu za 5,8 mln zł. Od początku roku KPT wydał 11 decyzji o wsparciu. Przedsiębiorcy zadeklarowali 500 mln zł nakładów i prawie 300 miejsc pracy. To znakomity wynik, bardzo zbliżony do tego, który strefa osiągnęła przez cały ubiegły rok, gdy wydała 14 zezwoleń i decyzji, a firmy obiecały 495,7 mln zł inwestycji i 309 miejsc pracy. [MAG, KAP] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu