Krauze musiał sprzedać akcje Petrolinvestu i Biotonu

ONO, GN
opublikowano: 23-08-2013, 20:45

Ryszard Krauze w ostatnich dniach sprzedał na GPW znaczące pakiety akcji Petrolinvestu i Biotonu. Ich kursy nadal spadają.

Ryszard Krauze, fot. Tomasz Pikuła
Ryszard Krauze, fot. Tomasz Pikuła
None
None

Ryszard Krauze sprzedał między 12 a 22 sierpnia ponad 15 mln akcji Petrolinvestu i ma już tylko – razem z Prokomem i Osiedlem Wilanowskim – 21,4 mln akcji spółki, stanowiących 8,9 proc. jej kapitału. Ze sprzedaży pozyskał 4,63 mln zł.

Między 12 a 21 sierpnia inwestor sprzedał też 191 mln akcji Biotonu. Po tych transakcjach inwestor, razem z Prokomem i Osiedlem Wilanowskim, kontroluje 1,37 mld akcji Biotonu, stanowiących 16,4 proc. kapitału producenta insuliny. Ze sprzedaży pozyskał 4,14 mln zł.

W obu przypadkach „zbycie wynikało z konieczności realizacji zobowiązań zaciągniętych wobec instytucji finansowych na podstawie umów zawartych w latach ubiegłych.”

Prokom, kontrolowany przez inwestora, wystosował specjalny komunikat, w którym podkreśla swe zaangażowanie w obie spółki, traktując je „jako inwestycje o charakterze długoterminowym ze względu ogromny potencjał obu tych spółek”.

Prokom o Petrolinveście (kurs Petrolinvestu spadł w tydzień o 20 proc. i jest najniższy w historii)

Wartość rynkowa Petrolinvestu również nie odzwierciedla rzeczywistej wartości aktywów poszukiwawczo-wydobywczych tej spółki posiadanych zarówno w Kazachstanie, jak i w Polsce. Petrolinvest posiada w Kazachstanie koncesję OTG o perspektywicznych zasobach węglowodorów szacowanych przez niezależnego eksperta na 1,9 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Spółka prowadzi zaawansowane rozmowy z potencjalnymi partnerami zainteresowanymi wspólną inwestycją na złożu OTG. Ponadto, Petrolinvest jest w trakcie sprzedaży udziałów w spółce Emba Yug Nieft w Kazachstanie. Wpływy z tej transakcji umożliwią zmniejszenie salda zadłużenia bankowego Petrolinvestu w stosunku do banków w Polsce o ok. 19 mln USD.

Prokom o Biotonie (kurs Biotonu spadł w tym tygodniu do 2 groszy, najniższego poziomu w historii)

W ocenie Prokomu, wycena giełdowa Biotonu całkowicie nie oddaje rzeczywistej wartości tej spółki jako jednego z nielicznych na świecie producentów insulin. W okresie ostatnich miesięcy Bioton zrestrukturyzował swoje zadłużenie krótkoterminowe poprzez emisję nowych trzyletnich obligacji zabezpieczonych o wartości ok. 79 mln PLN. Ponadto, spółka w okresie ostatnich kwartałów pokazała dobre wyniki finansowe wypracowując zysk na poziomie operacyjnym oraz zwiększając sprzedaż insulin w Polsce oraz na rynkach zagranicznych.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO, GN

Polecane