Czytasz dzięki

Krawiec, a za nim Libicki i Góral

Łókasz Ostruszka
opublikowano: 10-05-2010, 00:00

Orlen, Cyfrowy Polsat i Asseco — oto trójca najlepiej kierowanych firm nad Wisłą

Orlen, Cyfrowy Polsat i Asseco — oto trójca najlepiej kierowanych firm nad Wisłą

Według "Euromoney" Jacek Krawiec jest najlepiej zarządzającym menedżerem w Polsce. Kierowany przez niego Orlen pokonał Cyfrowy Polsat i Asseco.

— Nagroda jest dla nas tym cenniejsza, że o pozycji firm w konkursie decydują w głosowaniu analitycy i eksperci z poszczególnych rynków, a więc profesjonaliści, posiadający kompetencje i wiedzę niezbędną do oceny jakości zarządzania w spółkach — twierdzi Jacek Krawiec.

Ranking "Best Managed Companies in Central Eastern Europe 2010" brytyjskiego magazynu "Euromoney" powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 71 ekspertów z różnych instytucji finansowych w regionie. Każdy z nich mógł wytypować trzy najlepsze spółki w poszczególnych krajach bądź branżach i przyznać odpowiednio cztery, trzy i dwa punkty.

Orlenowi przypadł tytuł w kategorii "Najlepiej zarządzana — najbardziej przekonująca i spójna strategia w Polsce". Eksperci wskazali na 25 firm z Polski. Orlen otrzymał 10 proc. punktów, drugi Cyfrowy Polsat zarządzany przez Dominika Libickiego 9,09 proc., a trzecie Asseco, którego prezesem jest Adam Góral — 8,18 proc. punktów.

Wskazania ekspertów niewiele się różnią od naszego tegorocznego rankingu "Giełdowa Spółka Roku 2009". Asseco zdobyło w tym roku główną nagrodę, natomiast Orlen triumfował w kategorii "relacje inwestorskie".

W tej beczce miodu jest łyżka dziegciu. Eksperci ankietowani przez "Euromoney" gorzej ocenili Orlen w kategorii branżowej "chemia/petrochemia". Najlepsza okazała się rosyjska spółka Uralkali.

Asseco odkuło się w kategorii "IT/Software/Technologia", w której zdobyło 50 proc. głosów i pokonało konkurencję z naszej części Europy.

— Pierwsze miejsce Asseco Poland potwierdza, że nasza strategia rozwoju własnych rozwiązań informatycznych oraz budowy silnej międzynarodowej grupy znajduje uznanie w Europie — komentuje Katarzyna Drewnowska, dyrektor ds. public relations w Asseco Polska.

Dobrze ocenione zostały także inne polskie spółki. Agora (wydawca "Gazety Wyborczej") wygrała kategorię "Media/Komunikacja", a deweloper Globe Trade Centre zwyciężył w kategorii "Nieruchomości" (aż 61,11 proc. punktów). Wśród spółek energetycznych trzecie miejsce zajęło PGE, którą wyprzedziły czeskie CEZ i tureckie Ak Enerji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łókasz Ostruszka

Polecane