„Kreatywna księgowość nie pomoże USA”

opublikowano: 14-10-2013, 10:33

Na dwa dni przed osiągnięciem przez USA limitu zadłużenia Christine Lagarde, szefowa MFW, ostrzega, że żadne „sztuczki księgowe” nie są rozwiązaniem problemów tego kraju.

W ubiegłym tygodniu republikański senator Rand Paul bagatelizował zbliżanie się limitu zadłużenia twierdząc, że ryzyko jest wyolbrzymiane bo rząd zbiera dostatecznie duże kwoty z podatków aby sfinansować spłatę długu. Lagarde uważa jednak, że takie działania nie są żadnym rozwiązaniem.

Zobacz więcej

Christine Lagarde, fot. Bloomberg

- To bardzo niepokojące – powiedziała szefowa MFW. - Kreatywna księgowość nie jest rozwiązaniem i rynki to wiedzą. Kiedy jesteś największą gospodarką na świecie, kiedy jesteś „bezpieczną przystanią” w każdych okolicznościach, jak w tym przypadku, nie możesz stosować takiej kreatywnej księgowości – dodała.

W rzeczywistości USA osiągnęły limit zadłużenia, wynoszący 16,7 bln USD, już w maju. Od tego czasu Departament Skarbu steruje płatnościami tak, aby do limitu pozostał pewien dystans. Takie możliwości zakończą się jednak 17 października, ostrzegał niedawno sekretarz Jack Lew. Lagarde apeluje obecnie do rządu USA, aby działał na rzecz zmniejszenia niepewności na rynkach i zachował status kraju jako „bezpiecznej przystani”.

- Musicie honorować swój podpis.. i musicie uczynić pewnym, że wasza gospodarka się konsoliduje, bo to ma wpływ na całą globalną gospodarkę – powiedziała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / „Kreatywna księgowość nie pomoże USA”