Kręci się karuzela kandydatów

Paweł Janas
opublikowano: 31-03-2006, 00:00

Zmiany w zarządzie Orlenu są nieuniknione. Członkowie rady nadzorczej twierdzą jednak, że nie ucierpi na tym spółka ani akcjonariusze.

Dziś rada nadzorcza PKN Orlen ma zadecydować o zmianach w zarządzie spółki. Roszady obejmą zapewne kilku jego członków. Igor Chalupec, szef spółki, ma na razie utrzymać posadę. Jakie są powody zmian?

— Decyzje podejmie rada nadzorcza. Rynek już jednak ocenił pracę zarządu po ogłoszeniu wyników za IV kwartał. Notowania Orlenu spadły o kilka procent — mówi Paweł Szałamacha, wiceminister skarbu odpowiedzialny za sektor naftowy.

Przedstawiciele rady starają się tonować emocje.

— Jeśli ktoś się spodziewa po nas ruchów nieodpowiedzialnych, które naraziłyby na szwank interesy spółki i akcjonariuszy, to będzie rozczarowany — podkreśla Dariusz Dąbski, przewodniczący rady nadzorczej PKN Orlen.

Tymczasem rynek nadal spekuluje w sprawie kandydatur do nowego zarządu. Jeden z naszych rozmówców związanych z PiS wskazuje, że jest wśród nich Piotr Gaweł, obecnie członek zarządu TVP ds. marketingu i reklamy.

Miałby w zarządzie spółki odpowiadać za marketing i sprzedaż. Piotr Gaweł nie chciał wczoraj komentować tych informacji. Oficjalnych wypowiedzi unikają też analitycy.

— Jest kojarzony z PiS. Istotne wydaje się jednak to, że jest przede wszystkim praktykiem biznesu, a nie politykiem — mówi jeden z analityków.

To nie jedyne nazwisko, które pojawiło się na giełdzie.

— Spore szans na wejście do zarządu ma też związany z PiS Andrzej Diakonow — mówi nasz informator z PiS.

Polityk i menedżer, niegdyś członek Porozumienia Centrum, później PiS, członek gabinetu Jana Olszewskiego. Był także doradcą Lecha Kaczyńskiego w czasach, gdy był prezesem NIK. W latach 1998-2001 pracował w zarządzie Ciechu. Zarzucano mu niegospodarność w związku z pełniona tam funkcją.

W ostatnich tygodniach media wymieniały też innych kandydatów. Nowym szefem spółki miałby zostać np. Wojciech Heydel, obecny wiceprezes Orlenu. Padały też nazwiska Stanisława Bortkiewicza, szefa warszawskich wodociągów. Na członków zarządu typowani byli natomiast ludzie związani w przeszłości z Orlenem — Czesław Bugaj, Marek Mroczkowski czy Krzysztof Kluzek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu