Kredyt Bank zwija Żagiel

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 06-08-2009, 11:39

Bank praktycznie przestał sprzedawać kredyty gotówkowe w swojej sieci Żagiel. Sprzedaje je za to na własną rękę.

Kredyt Bank pozytywnie zaskoczył. Po stracie w I kwartale, w II wypracował taki zysk, że pokrył minus z początku roku. Plus wyniósł 4 mln zł.

Sporo zmieniło się w stosunku do I kwartału. Chociażby rezerwy. Po pierwszych trzech miesiącach wysokość odpisów przekroczyła 180 mln  zł,  z czego gross przypadło na portfel kredytów korporacyjnych (oraz opcje). W II kwartale rezerwy są prawie o 100 mln zł niższe. Tym razem bank zrobił odpisy na portfel detaliczny, a konkretnie na Consumer Finance, a jeszcze bardziej szczegółowo – na portfel Żagla, sieci sprzedaży szybkich kredytów. Bank przyznaje, że ten biznes trzeba na nowo przemyśleć, zdefiniować. Obecnie niemal zawiesił sprzedaż kredytów gotówkowych. Pracownicy Żagla udzielają kredytów ratalnych, bo ten portfel jest całkiem zdrowy, oraz zajmuj się restrukturyzacją i windykacją już pożyczonych pieniędzy.

Kredyt Bank przyznaje, że za kłopoty z kredytami mają zdecydowanie charakter systemowy i nie jest to wyłącznie problem tego banku, ale całego sektora. Zasadniczym  źródłem zjawiska jest przekredytowanie klientów czym „Puls Biznesu” jako pierwszy pisał w maju tego roku, opierając się na danych zebranych przez Mariusza Karpińskiego, który jak mało kto zna rynek szybkich kredytów, gdyż przez lata zarządzał GE Money Bank.

- Przyczyną problemu jest niewątpliwie przekredytownie klientów - przyznaje Lidia Jabonowska-Luba, wiceprezes Kredyt Banku.

Wyjaśnia, że dotyczy on niemal wyłącznie klientów Żagla. Ten sam portfel kredytowy, ale w samym Kredyt Banku zachowuje się znacznie lepiej. I o ile w Żaglu sprzedaż gotówki już od jakiego czasu jest hamowana, to w samym banku stanowi, oprócz kredytów hipotecznych, jeden z motorów wzrostu.

Na już udzielone kredyty gotówkowe, jak przyznaje prezes Jabonowska-Luba, będą zawiązywane jeszcze rezerwy.

- Odpisy mogą być wyższe niż w II kwartale. Prowadzimy jednak procesy windykacji i restrukturyzacji portfela i i zobaczymy jakie on przyniesie efekty. Generalnie w II półroczu rezerwy mogą być jednak większe – mówi Lidia Jabonowska-Luba.

W całym portfelu Kredyt Banku, kredyty Żagla stanowią 10 proc., a kredyty gotówkowe – 4 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane