Kredyt dla Wałbrzycha

opublikowano: 06-09-2018, 22:00

Wałbrzych otrzyma 60 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na modernizację infrastruktury miejskiej.

Wałbrzych to pierwsze polskie miasto, które skorzysta z bezpośredniego wsparcia w ramach planu inwestycyjnego dla Europy, tzw. planu Junckera. O podpisaniu umowy między miastem i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) poinformowano 5 września 2018 r. w komunikacie. EBI udzieli 60 mln zł kredytu w ramach limitu kredytowego do 120 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na odnowę infrastruktury miejskiej.

— Zagwarantowanie równego tempa rozwoju wszystkichdużych miast i regionów w Europie jest jednym z podstawowych celów Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wspieramy plany Wałbrzycha związane z ożywieniem najbardziej potrzebujących obszarów oraz odnową przestrzeni miejskich i infrastruktury społecznej. Dzięki programom rewitalizacji inne miasta pogórnicze w Europie i Polsce zyskały drugie życie, a Wałbrzych może być kolejnym takim miastem — podkreślał cytowany w komunikacie wiceprezes EBI Vazil Hudak.

Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, przypomniał, że gospodarka miasta opierała się na górnictwie i innym przemyśle, ale likwidacja kopalń w latach 90. spowodowała jego upadek. Miasto obok Bytomia i Łodzi zostało uznane za jeden z trzech przykładów ogromnej kumulacji negatywnych zjawisk społeczno-ekonomicznych, będących efektem transformacji systemowej. W krajowych dokumentach uznano je za tzw. Obszar Strategicznej Interwencji.

Program rewitalizacji, na który zostaną przeznaczone fundusze z EBI, obejmuje również działania na rzecz efektywności energetycznej, na które przypada około jednej trzeciej wykorzystanych funduszy.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen zachęcał inne miasta do pójścia za przykładem Wałbrzycha i skorzystania z usług doradczych Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego w zakresie przygotowania i realizacji programów inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu