Kredyt obrotowy na gwarancji

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 17-05-2013, 00:00

W ciągu 1,5 miesiąca od startu rządowego programu gwarancji de minimis z pomocy skorzystało 1,7 tys. mikro-, małych i średnich przedsiębiorców

Rządowy program Portfelowa Linia Gwarancyjna (PLG) de minimis prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego wystartował 4 marca tego roku. Do 30 kwietnia udzielono gwarancji 1,7 tys. właścicieli firm. Ich łączna wartość wyniosła około 350 mln zł, co pozwoliło firmom uzyskać kredyty obrotowe w wysokości 580 mln zł. A to dopiero początek, bo program ma potrwać dwa lata.

Pula wsparcia

Poziom funduszy własnych BGK umożliwia udzielenie gwarancji do kwoty 30 mld zł, co pozwoli na udzielenie kredytów obrotowych w wysokości 50 mld zł. Jest więc o co walczyć.

— Biorąc pod uwagę dotychczasowe bardzo dobre rezultaty, szacujemy, że sprzedaż gwarancji w pierwszym roku obowiązywania programu przekroczy kwotę 5 mld zł, jaka uwzględniana była na etapie przygotowywania przepisów wdrażających program gwarancji de minimis. Można oczekiwać, że jeszcze w tym roku z rządowego programu skorzysta nawet około 29 tys. mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw — przewiduje Dariusz Daniluk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Korzyści dla przedsiębiorcy

Kredyty obrotowe z gwarancją de minimis oferuje 14 banków komercyjnych (m.in. BRE Bank, PKO BP, BOŚ Bank, Idea Banki) i spółdzielczych: Bank BPS, Krakowski Bank Spółdzielczy. O finansowanie ze wsparciem BGK można się ubiegać w blisko 9 tys. placówek bankowych w całej Polsce, co stanowi około 80 proc. wszystkich oddziałów w kraju. Adresatami programu są mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy mają zdolność kredytową, ale nie dysponują odpowiednim zabezpieczeniem wymaganym przez banki. To szansa dla przedsiębiorców dopiero rozpoczynających działalność, bez historii kredytowej, którzy w oczach instytucji finansowych pozostają nierzetelni. Dzięki gwarancji de minimis ich wiarygodność rośnie, gdyż bank zyskuje pewność, że w momencie niewypłacalności klienta otrzyma spłatę kredytu.

Ponadto, wsparcie udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego zwalnia przedsiębiorcę z konieczności obciążania majątku firmy i daje mu możliwość swobodnego dysponowania własnymi pieniędzmi.

— W części objętej gwarancją de minimis właściciel firmy nie musi zastawiać majątku ani na rzecz banku udzielającego kredytu obrotowego, ani na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego. Jedynym zabezpieczeniem udzielonej gwarancji jest weksel własny in blanco kredytobiorcy — zaznacza Daniluk.

Minimum formalności

Na tym nie koniec udogodnień dla przedsiębiorców. Proces ubiegania się o kredyt obrotowy z gwarancją de minimis nie różni się od procedury starania o standardowy kredyt, co oznacza, że właściciel firmy nie musi dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów. Co więcej, kredytobiorca nie musi występować bezpośrednio do BGK z wnioskiem. Wszystkie czynności związane z uzyskaniem gwarancji przeprowadzane są między bankiem kredytującym a BGK.

— Przedsiębiorca może uzyskać kredyt z gwarancją de minimis w jednym miejscu, składając wniosek w oddziale banku, w którym ubiega się o kredyt — wyjaśnia Dariusz Daniluk. Gwarancja jest udzielana maksymalnie na 27 miesięcy, a jej kwota nie może przekroczyć 3,5 mln zł. Co więcej, zgodnie z założeniami programu, przedsiębiorca, który uzyska gwarancję przed 31 grudnia 2013 r. przez pierwsze 12 miesięcy nie będzie płacić prowizji. W kolejnym roku jej wysokość będzie wynosić 0,5 proc. w skali roku. Opłata będzie naliczana od kwoty gwarancji de minimis.

Zmieścić się w limicie

Przedsiębiorca, chcąc wystąpić z wnioskiem o udzielenie mu pomocy de minimis, ma obowiązek złożyć zaświadczenie, w którym wskaże, czy już wcześniej korzystał z tego rodzaju wsparcia. Jeżeli otrzymał już taką pomoc, powinien wskazać jej wysokość w bieżącym roku budżetowym i w ciągu poprzednich dwóch lat budżetowych. Wartość pomocy de minimis dla jednego przedsiębiorcy nie może przekroczyć 200 tys. EUR (dla przedsiębiorstw w sektorze transportu drogowego 100 tys. EUR). Ma to służyć ochronie prawa konkurencji. Wartość pomocy de minimis wynosi 13,33 proc. kwoty udzielonej gwarancji. Aby ją obliczyć dla konkretnego przedsiębiorcy, należy kwotę gwarancji pomnożyć przez 13,33 proc. i podzielić przez średni kurs euro NBP z dnia udzielenia gwarancji. Gwarancja udzielona w kwocie 3,5 mln zł odpowiada wartości pomocy publicznej w wysokości 112 408 EUR (przy kursie średnim euro NBP w wysokości 4,1505 PLN/EUR z 18 marca 2013 r.).

Korzystają przedsiębiorcy i gospodarka

Badania przeprowadzone w Niemczech wykazują średnioroczną akcję gwarancyjną na poziomie 1,8 mld EUR, co daje efekt w postaci przyrostu PKB na poziomie 3,4 mld EUR (mnożnik 1,89). Jak podaje Stowarzyszenie Niemieckich Banków Gwarancyjnych, w roku 2010 dzięki systemowi gwarancyjnemu utworzono i utrzymano 90 tys. miejsc pracy (50 miejsc pracy z 1 mln EUR gwarancji). 33 proc. gwarancji otrzymali przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą. W Polsce nie przeprowadzono dotychczas badań wpływu systemu gwarancyjnego na gospodarkę i na finanse publiczne. Mimo różnic należy jednak oczekiwać zbliżonych efektów dla polskiej gospodarki. Źródło: materiały z konferencji International Seminar: Guarantee Systems In European Union Countries — Warszawa 9 luty 2010 r. na podstawie opracowania „Inmit Study on the macroeconomic benefits of the German Guarantee Banks — June 2010”.

Lista banków udzielających kredyt obrotowy z gwarancją de minimis:

PKO Bank Polski

BRE Bank (w tym mBank i Multibank)

ING Bank Śląski

Banki Spółdzielcze i Bank BPS

Banki Spółdzielcze i SGB-Bank

BOŚ Bank

Raiffeisen Bank Polska

Getin Noble Bank

Idea Bank

Toyota Bank Polska

Bank Zachodni WBK

Krakowski Bank Spółdzielczy

Alior Bank

Bank Pekao

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu