Kredyt ze wsparciem instytucji poręczającej

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 09-12-2011, 00:00

Kredyt z poręczeniem to wybawienie nie tylko dla przedsiębiorcy, ale i dla banku, który ma pewność, że odzyska pożyczone pieniądze.

Poręczenie kredytu jest zobowiązaniem poręczyciela do uregulowania zaległości na wypadek, gdyby dłużnik tego nie uczynił.

— Kredytu z poręczeniem może udzielić każdy podmiot, niezależnie od tego, czy jest to osoba fizyczna, czy prawna. Jednak w przypadku udzielania poręczeń kredytów gospodarczych wykształciły się odrębne instytucje, których główną statutową działalnością jest właśnie udzielanie poręczeń — wyjaśnia Marcin Żak, dyrektor departamentu sprzedaży sieci mobilnej Getin Noble Bank.

W Polsce takimi instytucjami są regionalne lub lokalne fundusze poręczeniowe, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI).

Złożenie wniosku

Aby ubiegać się o poręczenie kredytu, wystarczy złożyć wniosek w oddziale banku. Fundusze poręczeniowe i BGK same podejmują decyzję o udzieleniu poręczenia na podstawie własnej oceny firmy.

— W przypadku poręczeń udzielanych przez fundusze poręczeniowe po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej z banku w funduszu składa się wniosek o udzielenie poręczenia wraz z dokumentacją, która najczęściej jest taka sama jak składana przez klienta razem z wnioskiem kredytowym. Na jej podstawie fundusz podejmuje ostateczną decyzję o udzieleniu poręczenia — tłumaczy Marcin Żak. W Getin Noble Banku wniosek o udzielenie poręczenia klientowi pomaga wypełnić doradca.

— Nasi doradcy odbywają szczegółowe szkolenia w na temat współpracy z poszczególnymi funduszami, prowadzone przez pracowników tych instytucji — podkreśla Marcin Żak. W przypadku poręczenia z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego od klienta wymaga się jedynie podpisania umowy kredytowej z klauzulami o poręczeniu EFI.

— We wniosku kredytowym zaznacza się, że kredyt ma być objęty poręczeniem EFI, które w przeciwieństwie do innych poręczeń, jest poręczeniem bezpłatnym — zaznacza Tomasz Kierkowski, dyrektor biura funduszy unii europejskiej oraz programów publicznych w Banku Pekao. W przypadku funduszy regionalnych i BGK cena poręczenia stanowi prowizję naliczaną od wartości poręczanej kwoty. W Banku Gospodarstwa Krajowego roczna opłata prowizyjna zależy od klasy ryzyka kredytobiorcy — dla klientów 1. i 2. klasy wynosi 1,6 proc.

— Możliwe jest zabezpieczenie maksymalnie do 80 proc. kwoty kredytu, bez odsetek ani innych kosztów związanych z jego udzieleniem. Poręczenia udzielane są od 100 tys. złotych do 10 mln euro. Obowiązują nie dłużej niż okres kredytu, wydłużony o trzy miesiące — mówi Robert Koziński, kierujący Centrum Poręczeń i Gwarancji BGK.

Większa wiarygodność

Istotą poręczenia jest zwiększenie dostępności źródeł finansowania dla przedsiębiorców, nie mających wystarczającego zabezpieczenia lub będących w gorszej kondycji finansowej.

— Bank udzielając kredytu, sprawdza, czy wnioskodawca ma zdolność kredytową i czy jest w stanie regularnie spłacać raty. Zdolność ta jest wyliczana na podstawie dokumentacji przedsiębiorstwa. Ponadto bank oczekuje od klienta zabezpieczenia o odpowiedniej wartości. Na ogół małe i średnie firmy nie wykazują w swoich dokumentach optymalnych przychodów oraz nie mają odpowiedniego zabezpieczenia majątkowego. Często jedyną szansą na uzyskanie finansowania zewnętrznego w takich sytuacjach jest właśnie poręczenie osoby trzeciej. Uzyskanie poręczenia podnosi wiarygodność klienta, a udzielony kredyt umożliwia działalność i daje szansę na rozpoczęcia pisania własnej historii kredytowej, która będzie istotna przy udzieleniu kredytów w przyszłości — uważa Marcin Żak.

O poręczenie może się ubiegać każdy podmiot, a szczególnieprzedsiębiorcy (niezależnie od wielkości firmy i jej obrotów), jednostki samorządu terytorialnego, fundacje i stowarzyszenia. W przypadku przedsiębiorstw rozpoczynających działalność powinny to być mikroprzedsiębiorstwa działające nie dłużej niż 2 lata, które wystawiły klientom przynajmniej jedną fakturę lub rachunek. O poręczenie lokalnego lub regionalnego funduszu poręczeń kredytowych mogą starać się jedynie te przedsiębiorstwa, które działają w powiecie lub województwie, za które fundusz odpowiada. Umowa kredytu z poręczeniem może dotyczyć standardowego kredytu inwestycyjnego, prostego kredytu inwestycyjnego SIL i Auto SIL, a także kredytu obrotowego dla firm rozpoczynających działalność gospodarczą. Procedura aplikacyjna i kształt umowy są identyczne jak przy standardowym kredycie dla firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu