Kredyty tanie jak nigdy

opublikowano: 01-08-2018, 22:00

Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), wyraźnie tanieją nowo udzielane kredyty firmowe.

Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), wyraźnie tanieją nowo udzielane kredyty firmowe. Expander zwraca uwagę, że w czerwcu firmy wyjątkowo tanio się zadłużały. Średnie oprocentowanie kredytów dla przedsiębiorców na kwoty poniżej 1 mln zł wyniosło 3,12 proc. W przeszłości taniej było tylko raz — w styczniu 2016 r. Wyraźna tendencja spadkowa rozpoczęła się jednak już w 2016 r. Wiele wskazuje na to, że te korzystne zmiany wymusiła konkurencja między bankami.

— Obecnie przedsiębiorstwa zaczynają wprowadzać split payment, który sprawia, że rośnie ich zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. W czerwcu saldo kredytów o charakterze bieżącym, udzielonych w złotych, było o 9,1 proc. wyższe niż przed rokiem. Banki konkurują o nowych klientów, co z kolei przekłada się na spadek kosztów kredytów — tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu