Kredyty tanie jak nigdy

Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), wyraźnie tanieją nowo udzielane kredyty firmowe.

Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), wyraźnie tanieją nowo udzielane kredyty firmowe. Expander zwraca uwagę, że w czerwcu firmy wyjątkowo tanio się zadłużały. Średnie oprocentowanie kredytów dla przedsiębiorców na kwoty poniżej 1 mln zł wyniosło 3,12 proc. W przeszłości taniej było tylko raz — w styczniu 2016 r. Wyraźna tendencja spadkowa rozpoczęła się jednak już w 2016 r. Wiele wskazuje na to, że te korzystne zmiany wymusiła konkurencja między bankami.

— Obecnie przedsiębiorstwa zaczynają wprowadzać split payment, który sprawia, że rośnie ich zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. W czerwcu saldo kredytów o charakterze bieżącym, udzielonych w złotych, było o 9,1 proc. wyższe niż przed rokiem. Banki konkurują o nowych klientów, co z kolei przekłada się na spadek kosztów kredytów — tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Kredyty tanie jak nigdy