Kredyty z gwarancjami dla innowatorów w Pekao

opublikowano: 28-05-2013, 00:00

Pekao udzieli innowacyjnym polskim firmom preferencyjnych kredytów na kwotę 80 mln EUR z 50-procentową gwarancją EFI.

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i bank Pekao podpisały umowę gwarancyjną, która wspiera kredytowanie małych i średnich firm w ramach Instrumentu Podziału Ryzyka (RSI). Dzięki niej Pekao będzie mógł udostępnić w ciągu najbliższych dwóch lat innowacyjnym polskim firmom kredyty o łącznej wartości 80 mln EUR z 50-procentową gwarancją EFI. Dodatkowo kredyty te będą udzielane na preferencyjnych warunkach.

Instrument podziału ryzyka (RSI) to pilotażowy program gwarancyjny, wspierający finansowanie działalności badawczo-rozwojowej i/lub finansowanie innowacyjnych małych i średnich spółek. Jest to wspólna inicjatywa EFI, Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Komisji Europejskiej.

RSI otrzymuje wsparcie Unii Europejskiej w ramach Siódmego Ramowego Programu Badań i Rozwoju Technologicznego (FP7) i wykorzystuje możliwości podejmowania ryzyka, jakimi dysponuje EFI. Stanowi on element i dopełnienie istniejącego Finansowego Instrumentu Podziału Ryzyka (RSFF), którym zarządza EBI. W ramach tego instrumentu EFI zapewnia gwarancje dla banków i instytucji leasingowych udzielających kredytów firmom małym, średnim i średnim-plus, które pokrywają 50 proc. niespłaconej części każdego kredytu.

Oczekuje się, że w fazie pilotażowej RSI udział weźmie około 25 banków, które zapewnią dostęp do tego instrumentu grupie 2500 beneficjentów, korzystających z wolumenu kredytowego o łącznej wartości 2,5 mld EUR. Umowa RSI podpisana między bankiem Pekao a EFI jest pierwszą w Polsce, a jedenastą w Europie, gwarancją dotyczącąinstrumentu podziału ryzyka. Dzięki temu mechanizmowi wartość finansowania przedsiębiorstw innowacyjnych w całej UE przekracza już miliard euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane