Kreml: białoruskie cło nie zaszkodzi eksportowi ropy

opublikowano: 04-01-2007, 11:53

Rosja przy wielu okazjach dowiodła, że jest wiarygodnym dostawcą i nie ma obaw co do dostaw, powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Przedstawiciel Kremla powiedział w czwartek, że Rosję oficjalnie poinformowano, że Białoruś wprowadziła cło na przechodzącą tranzytem przez jej terytorium rosyjską ropę, lecz nie należy się obawiać zakłóceń w dostawach na Zachód.

"Rosja przy wielu okazjach dowiodła, że jest wiarygodnym dostawcą i nie ma obaw co do dostaw" - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"Mamy do czynienia z dwustronnymi stosunkami między Rosją a Białorusią, lecz nic nie może zakłócić dostaw naszych źródeł energii do krajów trzecich" - dodał Pieskow cytowany przez agencję Reutera.

Białoruś poinformowała w środę o wprowadzeniu od 1 stycznia tego roku opłaty celnej za rosyjską ropę naftową eksportowaną na Zachód przez jej terytorium w wysokości 45 dolarów za tonę.

Rosyjski operator rurociągów naftowych Transnieft oświadczył w środę, że Białoruś nie ma prawa wprowadzać nowych ceł na rosyjską ropę eksportowaną przez jej terytorium.

"Białoruś nie ma prawa nakładać żadnych ceł eksportowych czy dodatkowego cła na tranzyt, ponieważ ta ropa należy do Rosji - powiedział agencji Reutera wiceprezes Transnieftu Siergiej Girgoriew. - Co się zaś tyczy opłaty za tranzyt, jest ona ustalana w międzyrządowych porozumieniach, nie może więc być zmieniana bez zgody Rosji".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kreml: białoruskie cło nie zaszkodzi eksportowi ropy