Krężel: ARP, PAIiIZ i ANR powinny bliżej współpracować

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-02-2006, 16:17

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) powinny zacieśnić współpracę przy przygotowywaniu terenów pod inwestycje zagraniczne - uważa prezes ARP Arkadiusz Krężel.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) powinny zacieśnić współpracę przy przygotowywaniu terenów pod inwestycje zagraniczne - uważa prezes ARP Arkadiusz Krężel.

"Przy ściślejszej współpracy niż obecna możemy szybciej i lepiej przygotowywać tereny pod nowe inwestycje" - powiedział na poniedziałkowym forum "Zmieniamy Polski Przemysł" prezes ARP.

Według niego, ANR ma w swoich zasobach bardzo dobre tereny inwestycyjne, położone w sąsiedztwie szlaków komunikacyjnych. Podkreślił, że obecnie barierą w ich wykorzystaniu jest długi czas - nawet do 300 dni - oczekiwania przez inwestora na to, aż nieruchomość stanie się jego własnością.

Prezes ARP zwrócił uwagę, iż dla zagranicznych inwestorów ważny jest czas, jaki upływa pomiędzy decyzją o lokalizacji a rozpoczęciem robót budowlanych. "Konieczność zbyt długiego oczekiwania może spowodować, iż inwestor rozmyśli się i zrezygnuje z planów inwestowania w Polsce" - powiedział.

Jak zaznaczył, sprawne udostępnianie terenów przez ANR i budowa na nich infrastruktury spowoduje, że Polska będzie dysponowała dużą paletą nieruchomości; w ramach wsparcia inwestycji zagranicznych będę one mogły zostać za symboliczne 1 euro sprzedane inwestorowi.

Mówiąc o działalności ARP Krężel stwierdził, że przez ostatnie 15 lat zajmowała się ona głównie restrukturyzacją przemysłu. Teraz - jak ocenił - powinna także zająć się jego rozwojem, poprzez tworzenie w Polsce regionalnych parków technologicznych.

Jako przykład takiego parku Krężel przedstawił podwrocławskie Kobierzyce, w których koncern LG i jego poddostawcy wybudują kilka zakładów produkcyjnych (m.in. paneli ciekłokrystalicznych i artykułów AGD). Łączna wartość inwestycji w Kobierzycach to ponad 820 mln euro. Kolejnym miejsce, w którym może powstać taki park, jest Sławków. "Chcemy w Polsce stworzyć kilka takich projektów jak Kobierzyce" - powiedział.

W połowie stycznia br. były wiceprezes PAIiIZ Marcin Kaszuba powiedział PAP, że inwestycje zagraniczne w Polsce w 2005 r. przekroczą 8 mld USD, a być może sięgną 10 mld USD.

Według PAIiIZ w 2004 roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce wyniosły 7,86 mld USD, co oznacza wzrost w porównaniu z 2003 r. o 23 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Krężel: ARP, PAIiIZ i ANR powinny bliżej współpracować