Krezus potaniał o jedną piątą

opublikowano: 29-10-2018, 10:09

Po prawie tygodniowej przerwie, warszawska giełda (GPW) wznowiła w poniedziałek obrót akcjami Krezusa. Na otwarciu kurs wynosił 1,10 zł, co oznaczało spadek o prawie 19 proc.

Handel papierami Krezusa zawieszono 23 października na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego. Powodem były „okoliczności wskazujących na możliwość dokonywania obrotu akcjami Krezusa (…) z naruszeniem interesów inwestorów”.

Chodzi o to, że jeden z akcjonariuszy spółki sprzedawał akcje spółki, co jej zarząd miał obowiązek podać do publicznej wiadomości. Nie zrobił jednak tego. Ponieważ ostateczny termin ogłoszenia takiego komunikatu upłynął, Urząd KNF wystąpił do GPW z zażądaniem zawieszenia notowań akcji.

Dopiero w piątek, 26 października Krezus poinformował, że jego największy akcjo nasz, jakim jest firma Taleja sprzedała w daniach od 9 do 15 października prawie 4,15 mln akcji giełdowej spółki (średnia cena wyniosła 1,32 zł). Oznaczało to, że udział firma Taleja w akcjonariacie Krezusa spadł z prawie 31 proc., do około 23,4 proc.

Dodajmy, że jeszcze niedawno prezesem obu firm była ta sama osoba - Jacek Ptaszek. Opóźnienie w informowaniu o transakcjach dokonywanych przez firmę Taleja nie mogło więc wynikać z tego, że zarząd Krezusa o nich nie wiedział.
Jacek Ptaszek nieoczekiwanie zrezygnował przed tygodniem z kierowania giełdową spółką. Od co najmniej kilkunastu dni nie ma ż nim żadnego kontaktu.

Nowe władze nie wiedzą w jakiej kondycji jest teraz Krezus, jakie jest jego zadłużenie, ani nawet, jakich ma akcjonariuszy (wobec wcześniejszych opóźnień w informowaniu o transakcjach, trudno nawet stwierdzić, czy firma Taleja ma wciąż akcje Krezusa). Aby to zbadać zarządzono audyt prawno-gospodarczego, który ma się zakończyć w ciągu 30 dni.


 

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu