KRKA kończy budowę fabryki leków

Katarzyna Kozińska
10-04-2001, 00:00

KRKA kończy budowę fabryki leków

Firma farmaceutyczna KRKA Polska wybudowała w Warszawie fabrykę, którą zamierza uruchomić w październiku. Inwestycja sfinansowana w całości ze środków macierzystej słoweńskiej spółki kosztowała około 20 mln USD (ponad 80 mln zł).

Spółka KRKA Polska, należąca do słoweńskiego producenta farmaceutyków KRKA, za miesiąc kończy budowę pierwszej fabryki w Polsce. Od ponad 30 lat KRKA sprzedawała na naszym rynku preparaty importowane z innych zakładów grupy.

Na początek jeden

W fabryce w Warszawie, która kosztowała około 80 mln zł, inwestor będzie wytwarzał popularne w Polsce preparaty. Zamierza rozpocząć produkcję w październiku od jednego leku. Produkcja tabletek ruszy pełną parą w połowie przyszłego roku.

— Za kilka tygodni zaczniemy się ubiegać o koncesję na produkcję. Mam nadzieję, że dostaniemy ją do października — mówi Jozef Kolarić, dyrektor polskiej spółki KRKA.

Budowa zakładu w Warszawie jest prowadzona równolegle z budową fabryki w Moskwie i Zagrzebiu. Dyrektor Kolarić nie obawia się, że opłacalności projektów KRKA może zaszkodzić brak dużych wzrostów rynku farmaceutycznego i zbyt duże moce produkcyjne światowych koncernów.

— W Polsce roczne wydatki na leki przypadające na jednego mieszkańca nie przekraczają 60 USD, czyli są prawie trzy razy mniejsze niż w Słowenii i sześciokrotnie mniejsze niż na Zachodzie. Te proporcje będą powoli się zmieniać. Polska fabryka może także produkować na zlecenie zakładów słoweńskich — tłumaczy Jozef Kolarić.

Na zwrot pięć lat

KRKA liczy, że sprzedaż preparatów wytwarzanych w Polsce pomoże jej zwiększyć pozycję na rynku.

— Planujemy, że inwestycja zacznie się zwracać za 5-6 lat. W tym czasie chcemy zwiększyć udziały w rynku z 1,8 do 2,5 proc. Wiem, że to bardzo duże wyzwanie, bo na rynku działa ponad 300 firm. Mogliśmy kupić kawałek rynku razem z polską firmą, ale nie chcieliśmy przejmować starej fabryki razem z pracownikami — podkreśla Jozef Kolarić.

Wśród firm z branży krąży także opinia, że krajowa produkcja zwiększa szanse na wpisanie preparatów na listy leków refundowanych przez resort zdrowia.

Dyrektor ostrożnie ocenia, że w tym roku uda się zwiększyć sprzedaż (obecnie 40 mln USD) o około 5 proc. Sprzedaż polskiej spółki stanowi mniej więcej 12 proc. obrotów całej grupy. KRKA sprzedaje w Polsce 50 preparatów generycznych. 25 proc. obrotów przynosi sprzedaż leków bezreceptowych OTC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KRKA kończy budowę fabryki leków